KRK 2020: Finale za anale, “het trik” Partizana (VIDEO)

U unikatnoj atmosferi niškog hrama sportova, koji je po šesti uzastopni put ugostio najbolje srpske klubove na završnom tuniru Kupa Radivoja Koraća, košarkaši Partizana i Crvene zvezde odigrali su neverovatan meč za trofej, u kojem su posle mnogo drame i 45 minuta košarke slavili crno-beli košarkaši sa 85:84 i tako osvojili treću godinu zaredom trofej “Žućkova levica”.

Činilo se da će se posle 2 godine trofej Kupa vratiti na Mali Kalemegdan, Zvezdini košarkaši imali su 5 poena viška na 9 sekundi do kraja četvrte četvrtine, a onda je na krilima fenomenalnog Markusa Pejdža Partizan nadoknadio zaostatak.

Gde je Pejdž stao, u produžetku je nastavio Ognjen Jaramaz koji je postigao svih 7 poena za crno-bele u ovom delu igre. Na drugoj strani su Beron i Braun imali šuteve za pobedu, ali su promašili.

Prve tri četvrtine nisu donele mnogo toga lepog, ali su poslednjih 15 minuta imali sve elemente epskog meča. Frenetično navijanje i konstantna pesma na tribinana, a na parketu Čaira mnogo naboja, dobrih poteza, pogođenih teških šuteva, rezultatskih preokreta i povratak Partizana za pamćenje.

Na startu meča igralo se brzo, ali je efikasnost izostala, pa je posle 3 minuta košarke rezultat bio 2:2. Sa jedne strane poentirao je Štimac, a sa druge Jaramaz. Oba tima bila su jako fokusirana u defanzivi, “prštalo” je na svakom kontaku, a obojica trenera odlučila su se da utakmicu startuju igrači sa izraženim defanzivnim kvalitetima.

U prvih 6 minuta jedini strelci bili su Jaramaz i kapiten Veličković, čija je energija bila prisutna na svakom koraku, dok je na drugom kraju terena Štimac dominirao u reketu.

Bekovska linija Zvezde nije najbolje odgovorila na agresivnost Partizanovih bekova, manjkalo je kreativnosti u napadu, što i ne čudi ako se uzme u obzir da je trener Šakota jedinog plejmejkera Brauna držao na klupi, pa su crveno-beli igrali bez klasičnog plejmejkera.

Mučile se se oba tima u uvodnom kvartalu da pronađu napadački ritam i kontinuitet, pa publika u niškom hramu sportova nije mogla da vidi mnogo toga lepog u ovom periodu, koji su crno-beli rešili u svoju korist 19:13.

Po sličnom scenariju krenula je i druga četvrtina. Nekoliko dobrih odbrana crveno-beli nisu iskoristili da izjednače rezultat, pa je nakon 4 vezana poena Nikole Janković Partizan poveo sa 23:15 i Šakota je bio prinuđen na tajm-aut.

Sedam poena Lorenca Brauna nakon minuta odmora omogućili su Zvezdi da “prodiše”, a na drugoj strani je Zagorac lepo minijaturom položio loptu u koš, pa je na polovini druge deonice tim iz Humske vodio sa 25:22.

Najjači utisak u ovom periodu jesu veliki broj tehničkih grešaka i izgubljenih lopti. Oba tima bila su van ritma, napadački nekvalitet bio je u prvom planu, pa je prvo poluvreme, koje je trajalo skoro 50 minuta, završeno vođstvo Partizana 34:31.

Ofanzivno mučenje “večitih” nastavilo se i na startu trećeg kvartala. Svega šest poena za tri minuta, po tri na obe strane, te su crno-beli i dalje održavali odstojanje.

Efektnim zakucavanjem Gista, nakon saradnje sa Braunom, crveno-beli prišli su na poen minusa, ali su Birčević i Pejdž odgovorili u naredna dva napada trojkama za 45:38 za tim Andree Trinkijerija u 26. minutu.

Crno-beli su u trećem periodu znatno bolje gradili defanizvni skok nego što je to bio slučaj u prvom poluvreme i tako sprečili rivalu da dolazi do sekundarnih napada, a Zvezda u tim trenucima nije mogla da se pohvali dobrom selekcijom šuta.

Minut odmora Dragana Šakote prodrmao je igrače srpskog šampiona, koji su poenima Pantera, Davidovca i Štimca serijom 7:1 posle dosta vremena izjednačili.

Na drugoj strani dobro pozcioniranje na ofanzivnom skoku košarkaši Partizana nisu materijalizovali poenima, sve dok Zagorac nije podesio nišan i sa dve trojke odbio nalet rivala, a treća četvrtina završena je trojkom Dženkinsa za 52:49.

Krajem treće i početkom poslednje deonice oba tima pronašla su kakav takav napadački ritam. Napad Zvezde predvodio je Panter sa 5 poena, na drugoj su pogađali Veličković i Pejdž za 57:54 za branioce “Žućkove levice” u 32. minutu.

Odigrali su crveno-beli nekoliko dobrih odbrana, naročito Dženkins, čije brze ruke u defanzivi i lagani poeni u kontri su doveli tim Dragana Šakote u vođstvo (58:57) prvi put od rane faze meča.

Sredinom odlučujuće četvrtine Crvena zvezda postigla je 5 poena u jednom napadu. Braun je pogodio trojku, Lazić u istom trenutku bio fauliran od lopte, pa je nakon polaganja nominalni domaćin u poslednjih 5 minuta ušao sa +4 na svom kontu – 63:59.

Poljuljani brod Partizana vratio je u mirne vode Kori Volden, koji je u tim trenucima bio sveprisutan na terenu. U napadu je postigao 4 poena, u odbrani igrao fenomenalno, pa se u poslednja 3 minuta ušlo sa potpunom rezultatskom neizvesnošću i poenom prednosti na kontu Zvezde (64:63).

Tresao se u tim trenucima temelj Čaira od uzbuđenja. Pejdž je na jednoj strani “pocepao” trojku za izjednačenje, istom merom Beron uzvratio na drugoj strani, a zakucavanjem Gista posle ofanzivnog skoka Zvezda je pobegla na pristojnih +5 (71:66), a atraktivan potez Zvezdinog Amerikanca bila je samo uvertira u fantastičnu završnicu.

Braun je iz jako teško pozicije pogodio za +6, Jaramaz pogodio tešku trojku, Davidovac uzvratio istom merom, a nakon koša Pejdža uz dodatno slobodno bacanje na 17 sekundi do kraja bilo je 76:73 za Crvenu zvezdu.

Nakon pogođena dva slobodna bacanja Davidovca za 78:73 navijači crveno-belih su već počeli sa slavljem, ali se onda ukazao Markus Pejdž. Partizanov bek je najpre pogodio trojku preko Dženkinsa za -2, a nakon lošeg faula u napadu Pantera iznudio i faul Gista i 1.6 sekundi do kraja pogodio 2 slobodna bacanja za egal i produžetke!

Prve poene u dodatnih 5 minuta postigli su košarkaši Zvezde preko Gista, a zatim se na drugoj strani razgoropadio Ognjen Jaramaz. Partizanov bek vezao je 7 poena za svoj tim i na manje od 2 minuta stekao za svoj tim zalihu od 5 poena viška.

No, poenima sa linije slobodnih bacanja rezultat u egal vratili su Štimac i Davidovac, a imali su crveno-beli i šut za pobedu, ali je Beron promašio. Na 14 sekundi do kraja Mozli je promašio oba slobodna bacanja, a novu šansu da svojim saigračima donese trofej nije iskoristo Braun koji je promašio polaganje, pa trofej “Žućkova levica” i treću godinu zaredom ide put Humske.

CRVENA ZVEZDA – PARTIZAN 84:85 (13:19: 18:15, 18:18, 29:26, 6:7)

CRVENA ZVEZDA: Lazić, Beron 8, Jagodić Kuridža 4, Dženkins 5, Štimac 11, Panter 12, Braun 17, Davidovac 16, Dženkins, Gist 11, Simanić, Odžo

PARTIZAN: Volden 9, Zagorac 11, Jaramaz 19, Veličković 9, Janković 6, Pejdž 21, MekAdu, Stefanović, Birčević 4, Tomas 2, Trifunović 2, Mozli 2