“Orlići” na evropskom tronu! (VIDEO)

Juniorska reprezentacija Srbije osvojila je zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u Nišu. Izabranici Nenada Stefanovića savladali su Španiju 81:71 i popeli se na “krov Evrope”.

“Orlići” su odigrali još jedan sjajan meč i sjajnom partijom u drugom poluvremenu nadigrali favorizovanog protivnika, koji je godinama u nazad bio strah i trepet u ovom uzrastu.

Tandem Nikola Topić – Mitar Bošnjaković bio je briljantan u ovom susretu. Bek Crvene zvezde ubacio je 24, a krilni košarkaš madridskog Reala 21 poen. Sa druge strane, bolji od ostalih su Sent Superi sa 17 i Gonzalez sa 16.

Obe ekipe maksimalno fokusirano su ušle u meč. Od prvog minuta svaki napad je građen strpljivo i čekala se najizglednija pozicija. Španci su vrebali svako sporije vraćanje u odbranu srpskih igrača često napadajući na nepostavljenu odbranu, dok su Srbi većinu poena u prvoj čevrtini postigli na samom obruču.

Prva četvrtina protekla je izraženoj efikasnosti oba tima. Španija je pogodila devet od svojih 14 šuteva, Srbija 10 od 20, pa je rezultat nakon 10 minuta bio izjednačen, 24:24. Posebno je bio nadahnut Nikola Topić sa devet ubačenih poena, koji je zadavao velike probleme defanzivi Španije svojim munjevitim prodorima.

I druga četvrtina bila je veoma ujednačena i rezultatski neizvesna. Ekipe su se tokom čitavog perioda smenjivale u vođstvu i viđena je prava rezultatska klackalica. I srpski i španski košarkaši demonstrirali su visok nivo taktičke obučenosti, te još jednom pokazale da su sa punim pravom u borbi za najsjajnije odličje. Na petnaestominutni odmor “orlići” su otišli sa minimalnim vođstvom, 41:40.

Na startu treće četvrtine srpski reprezentativci bili su revnosni u odbrani i ostavili su rivale tri minuta bez poena. No, nisu to najbolje materijalizovali na drugom kraju marketa. Zonska odbrana Španije zbunila je Stefanovićeve pulene u par navrata, pa je u 25. minutu bilo 48:44 za domaćine ovog turnira.

Srbija je tokom čitavog trećeg kvartala održavala defanzivni intenzitet na zaista visokom nivou, ali stekao se utisak da su mogli bolje u napadu. Nije ih služio šut za tri poena, pogodili su samo jedan od osam pokušaja za tri poena, ali su uprkos tome u četvrtu četvrtinu ušli sa veoma dobrih +5, 56:51.

A onda se početkom četvrte četvrtine pojavio Mitar Bošnjaković. Odvažno je par puta napao obruč rivala i efektno poentirao, dok je u defanzivi sjajno čitao namere španskog nacionalnog tima. Krilni košarkaš madridskog Reala bio je inicijator prelomne serije u ovom meču. Na njegove minijature nadovezale su se trojke Ristića i Nikolića, pa je Srbija šest minuta pre kraja imala fenomenalnih +13, 69:56.

Pokušavali su Španci na sve načine da istope prednost Srbije, ali “orlići” nisu gubili prisebnost i nisu dozvolili elemente drame u finišu utakmice za evropski tron.

Na kraju, krcati Čair je eksplodiralo, slavlje je moglo da počne. Srbija se okitila evropskim zlatom!

ŠPANIJA – SRBIJA 81:71 (24:24, 16:17, 11:15, 20:25)

Hala Čair, Niš

Španija: Seint Superi 17, Martinez, Langarita 12, Gonzalez 16, Visente, Mari 8, Vidarte, Folgeriras 6, Garmendia, Barbera, Mara 12, Salo

Srbija: Ristić 8, Kostić, Marković 2, Mušicki 12, Bošnjaković 21, Nikolić 7, Ćurčić 3, Romić, Milošević, Mišić 2, Topić 24