Srbija je u finalu Evrobasketa!

Juniorska reprezentacija Srbije plasirala se u finale Evrobasketa u Nišu. Izabranici Nenada Stefanovića lomili su i slomili talentovane, “tvrde” i fizički veoma moćne vršnjake iz Nemačke 65:54. U borbi za finale sastaće se sa Španijom.

Presudni period utakmice bio je kraj druge i finiš treće deonice kada su na krilima sjajne odbrane srpski “orlići” stekli krucijalnu prednost.

Najefikasniji pojedinac na meču bio je Nikola Topić sa 16 poena. U stopu su ga pratili Bogoljub Marković sa novim dabl-dabl učinkom, 11 poena i 10 skokova, kao i Pavle Nikolić sa 11 poena.

Uvodni minuti prve četvrtine doneli su nam brzu, dinamičnu košarku. Takav tempo nosio je sa sobom određeni broj grešaka kod oba tima, a za nijansu su prisebniji bili Nemci. Vešto su koristili fizičku prednost i nakon pet minuta vodili 13:9.

U drugoj polovini prve deonice je Srbija konačno pronašla svoju defanzivnu žicu i prepoznatljivom agresivnošću ostavali Nemce bez poena nekoliko minuta. U napadu je sigurnost “orlićima” svojim prodorima doneo Nikola Topić, pa je posle uvodnih 10 minuta srpski nacionalni tim imao minimalnu prednost, 17:16.

Topić je prvih nekoliko minuta druge četvrtine proveo na klupi što se odrazilo na efikasnost Srbije u napadu. Bogoljub Marković je bio odlično čuvan, falilo je kreativnosti, a sa druge strane se probudio Kristijan Anderson. Najbolji nemački bek je pogodio par teških šuteva, što je rezultiralo vođstvom Nemaca u 15. minutu  26:24.

Ivan Harčekov zadavao je svojim gabaritom velike probleme Srbiji u odbrani. Ali, srpski tim je u finišu prvog poluvremena pronašao način da ga zaustavi, a na drugoj polovini terena je Topić nastavio da “lomi” defanzivnu postavku rivala. Na to su se nadovezali sjajni minuti Pavla Nikolića, koji je vezao pet poena, pa je Srbija na “veliki” odmor otišla sa +5, 38:33.

Izašli su nakon pauze puleni Nenada Stefanovića pozitivno naelektrisani. Napad je funkcionisao bez greške, pa je u 22. minutu srpski tim prvi put imao dvocifrenu prednost, 46:35. Taj momenat nije dodatno unervozio nemački sastav već je kod njih probudio povećanu dozu odgovornosti.

Nemci su u defanzivi zbili redove, u napadu počeli da pogađaju, pa je posle trojke Krupnikasa nemački tim ponovo bio u rezulatatskom egalu, 46:43.

Nakon sjajnog otvaranja poluvremena, srpski napad je potpuno stao. Mučili su se izabranici Nenada Stefanovića nekoliko minuta i morali su da “rudare” za svaki poen. Ali, napadački kontinuitet je došao kada je to bilo najpotrebnije. “Orlići” su ovaj period igre zatvorili serijom 11:2 i u poslednji kvartal ušli sa, za standarde ove utakmice, sjajnih +12, 57:45.

Energija s kraja treće srpski reprezentativci preneli su u poslednju četvrtinu. U odbrani su stizali sve da pokriju, a defanzivno samopouzdanje preneli su i na drugi deo parketa. Trojkom Mitra Bošnjakovića Srbija je u 32. minutu pobegla na fenomenalnih +17, 62:45.

Tajm aut selektora Nemačke je razmrdao Pancere koji su spojili nekoliko dobrih defanzivnih i ofanzivnih poseda i najavili da nisu, još uvek, spremni da potpišu kapitulaciju. Ali, isti potez je povukao i Nenad Stefanović, minutom odmora uneo dozu smirenosti među svoje pulene, koji su odbili nalet rivala.

Nemci do kraja meča nisu uspeli da rezultatski ugroze Srbiju, pa su “orlići” pobedom 65:54 postali drugi finalista ovogodišnjeg Evrobasketa.

U prvom polufinalnom meču Španija je savladala Francusku 70:58, tako da ćemo u borbi za evropski tron gledati “furiju” i “orliće”. Meč za zlato je u nedelju u 20:30 sati.

SRBIJA – NEMAČKA (17:16, 21:17, 19:12, 8:9)

Hala Čair, Niš

Srbija: Ristić 8, Kostić, Marković 11, Mušicki 5, Bošnjaković 6, Nikolić 11, Ćurčić 5, Romić, Milošević 2, Mišić 1, Topić 16

Nemačka: Kajil, 15 Falkental, Anderson 4, Krupnikas 3, Šteinbah, Grej, Harčekov 17, Reibe, Defti 3, Tretin 4, Grunlo 8, Edigin