Nova stotka Srbije za četvrtfinale Evrobasketa

Juniorska reprezentacija Srbije opravdala je epitet favorita i bez imalo problema savladala Dansku 107:62 u osmini finala Evrobasketa. Izabranici Nenada Stefanovića će se u četvrtfinalu sastati sa Izraelom u četvrtak.

Četvorica “orlića” postigla su dvocifreni broj poena. Bogoljub Marković je ponovo bio najefikasniji sa 16 ubačenih poena, Mitar Bošnjaković je dodao 14, a Pavle Nikolić i Nikola Topić po 13.

Grupna faza nekog takmičenja je jedna, a eliminaciona sasvim druga dimenzija. Ova prva dozvoljava loš dan, neočekivan poraz i šansu za popravni, ali ona druga to ne prašta.

Svedoci smo da su se mnogo puta favoriti na papiru susretali sa neočekivanim porazom u uvodnim nokaut rundama. Naročito opasni su oni prvi izazovi.

Toga su verovatno bili svesni kako srpski reprezentativci, tako i kompletan stručni štab. Srbija, koja se u osminu finala plasirala bez poraza, je bila apsolutni favorit u duelu sa Danskom, reprezentacijom koja kada je košarka u pitanju spada u red “egzotični” i koja je pretrpela sva tri poraza u grupnoj fazi. To breme favorita ume previše da optereti i mnogo iskusnije timove, ali su “orlići” u utorak imali recept za to.

Ovakve utakmice se najbezbolnije dobijaju u ranoj fazi meča, po mogućstvu već u prvoj četvrtini. A to je bila strategija čete Nenada Stefanovića. Od starta su nametnuli svoj ritam, kontrolisali zbivanja na oba kraja terena i opet briljirali u odbrani.

Naterali su vršnjake iz Danske na čak 14 izgubljenih lopti u uvodnoj deonici i dobar deo toga “naplatili” u napadu, pa je posle 10 minuta igre bilo 23:12.

Jedina briga za stručni štab Srbije bila je povreda centra Filipa Jovića u ranoj fazi prve četvrtine. Jedan od najboljih igrača ove generacije je loše doskočio, uhvatio se za skočni zglob i parket je napustio uz pomoć saigrača.

I u drugom kvartalu isti odnos snaga na parketu. Srbija je bila dominantna i pod svojim i pod obručem Danaca, a u ovom periodu igre posebno su se istakli Mitar Bošnjaković i Bogoljub Marković. Krilni košarkaš Reala i visoki igrač Mege su već na poluvremenu imali dvocifreni učinak i kombinovano su ubacili 23 poena. “Orlići” su na petnaestominutnu pauzu otišli sa 23 poena viška, 51:28.

Srpski košarkaši bili su još ubojitiji u trećoj četvrtini. “Orlići” su ovaj period igre dobili rezultatom 24:6 i on možda i najbolje oslikava odnos snaga na parketu. Danci su u prvih osam minuta ovog kvartala postigli samo tri poena, te je to pravi indikator kvaliteta defanzive srpske reprezentacije.

Nedostatak rezultatske neizvesnosti omogućio je selektoru Stefanoviću da ravnomerno rasporedi minutažu u poslednjem periodu i poštedi sve igrače povećane potrošnje. Nijedan od igrača, osim Mušickog i Bošnjakovića, nije na parketu proveo više od 20 minuta, pa se može reći da su srpski reprezentativci sačuvali svežinu za četvrtfinalni okršaj protiv veoma dobrih Izraelaca.

Naposletku, na semaforu je stajalo +45 za Srbiju, 107:62.

Četvrtfinalni mečevi su na programu već u četvrtak. Sva četiri okršaja igraće se u Čairu, a duel Srbije i Izraela je zakazan za 20:30 sati.

SRBIJA – IZRAEL (23:12, 28:16, 24:6, 32:28)

Hala Čair, Niš

Srbija: RIstić 9, Kostić 3, Marković 16, Mušicki 8, Marković 16, Bošnjaković 14, Nikolić 13, Ćurčić 9, Romić 4, Milošević 8, Mišić 6, Jović 4, Topić 13

Danska: Polonovski 19, Van Meurs, Bloh 5, Eriksen 2, Vogel, Novović, Veb 5, Dada 4, Jelum 6, Ostoft 5, Holst 11, Munk 5