Konstantinu gradski derbi, Veličković nezaustavljiv

U utakmici trećeg kola južne grupe Druge muške lige Srbije odigran je niški gradski derbi, a nakon 40 minuta vrlo zanimljivog meča Konstantin je pobedio ekipu Fer-pleja rezultatom 88:74.

Prava je šteta što zbog korona virusa publika nije mogla da prisustvuje ovom meču, u kome su oba kluba prikazala izuzetno dobru igru i pokazala su da su spremna za velike domete ove sezone.

Konstantin je u utakmicu ušao izuzetno motivisano i čvrsto, sjajno je igrao u odbrani, a već u prvom napadu je Nemanja Gudžić “načeo” protivnika trojkom, zatim su sjajan ulazak u meč imali Stefan Ljubenović, Aleksandar Mladenović i Vladimir Veličković i domaći u ovom duelu su poveli 10:0. Četiri minuta Fer-plej nije uspeo da dođe sebi i postigne prve poene, ali od trenutka kada je Ljubiša Marković postigao prvi koš za goste oni su uspostavili ravnotežu na terenu i zaigrali svoju prepoznatljivu igru. Stojan Dodić je sa dve trojke približio rezultatski svoj tim Konstantinu, a pravu pometnju u odbrani domaćih uneo je ulazak Alekse Simovića pa je Fer-plej do kraja prvog perioda stigao i do izjednačenja 18:18.

Nastavili su izabranici Vladana Glavinića da pogađaju i početkom druge četvrtine, prešli u vođstvo, nakon čega je usledila reakcija Konstantina i meč je ušao u egal. Izjednačena igra trajala je do polovine drugog kvartala, a tada je ponovo usledio sjajan period trilinga Konstantina Mladenović, Veličković, Gudžić i Konstantin je serijom 10:0 poveo 38:28 dva minuta pred poluvreme. Iako je delovalo da je Fer-plej blizu “tačke pucanja” još jednom je u kratkom vremenskom roku mlađi niški tim pokazao karakter i kvalitet i 40 sekundi do kraja stigao do tri poena zaostatka. Sjajna minijatura Veličkovića i trojka Ljubenkovića odvele su Konstantin na poluvreme uz prednost 45:37.

Pokušali su košarkaši Fer-pleja agresivnom igrom na početku treće deonice da se što pre približe Konstantinu, međutim poenima Gudžića i trojkama Ljubenkovića i Bojana Bogdanovića domaći su zadržali prednost. A, onda, za nešto manje od dva minuta meča Vladimir Veličković je pokazao zašto se sa pravom kotira kao najbolji plejemjker u domaćim takmičenjima poslednjih godina. Postigao je 10 vezanih poena i doveo svoj tima na plus 19 (63:44). U tom trenutku, iako 13 minuta pre kraja, meč je prelomljen na stranu ekipe Marka Cvetkovića. Osim poena igra Veličkovića dala je dodatnu energiju i podstrek već dobro motivisanoj domaćoj ekipi koja je nastavila u jakom ritmu do samog kraja meča.

Fer-plej je pokazao reakciju, nije se predao, ali je Konstantinova odbrana postala nerešiva za goste, pa su igrači Vladana Glavinića često pokušavali iznuđenim individualnim rešenjima da dođu do poena. Bili su u nekim trenucima poslednje četvrtine i blizu da se vrate na jednocifren zaostatak, ali nisu uspeli, meč je na kraju završen 88:74 za Konstanin.

U pobedničkoj ekipi blistao je Vladimir Veličković sa 24 poena, devet asistencija, pet skokova i indeksom korisnosti 34. Sjajnu podršku imao je u Aleksandru Mladenoviću sa 19 poena i osam skokova i Stefanu Ljubenkoviću sa 18 koševa i po pet skokova i asistencija. Dvocifren košarkaški učinak imali su još Nemanja Gudžić sa 11 poena i Bojan Bogdanović koji je postigao 10. U Fer-pleju istakli su se Aleksa Simović sa 18 i Stojan Dodić sa 17 poena, Đorđe Petrović je postigao 11.

“Sve čestitke ekipi Fer pleja, zaista… Mlada ekipa, koja igra poletno i ne odustaje svih 40 minuta. Imaju svoj ritam, cilj i zamisao kako treba da igraju i to mi se dopada. Mislim da je nekoliko faktora odlučilo, rezultat je možda i previsok, moj je osećaj da su dve-tri lopte presudile. Velika je šteta što nije bilo publike, jer mislim da je niški derbi pružio kvalitetnu košarku. Mi smo definitivno u naletu, mislim da smo se pronašli u Arilju protiv Klika, tamo nam je Surlić protiv Katnića pokazao primerom kako se igra odbrana, žao mi je što ga zbog povrede nije bilo u ovom meču i zato ovu pobedu posvećujemo upravo njemu. Ovo je bila još jedna dobro odigrana utakmica, idemo korak po korak, želimo da iskoristimo ovaj
dobar ritam i da unapređujemo svoju igru” – izjavio je nakon meča najbolji pojedinac Vladimir Veličković.

“Dekoncentrisano smo ušli u utakmicu, probali smo da se vratimo, u jednom trenutku i uspeli, ali nismo izdržali do kraja. Ekipa Konstantina je iskusnija, starija, jača, tako da su zasluženo pobedili, a nama ostaje da se okrenemo narednim protivnicima i tamo tražimo pobede. Konstantinu želim sreću u nastavku, a nama ostaje da treniramo i budemo bolji u narednim utakmicama” – istakao je najefikasniji igrač Fer-pleja Aleksa Simović.

“Prilično smo razbijeni i ofanzivno i defanzivno. Nismo mogli da odgovorimo na njihovu odbranu, nismo uspeli da uđemo u napad. Njihova odbrana i naša slaba odbrana na Veličkoviću su negde ključ ovog meča. Čestitam Veličkoviću na sjajnoj partiji i Konstantinu na pobedi i želim im da budu u vrhu, a da druga niška ekipa bude zajedno sa njima na vrhu tabele” – izjavio je za naš portal Vladan Glavinić, trener Fer-pleja.

“Mislim da smo najvećim delom meča kontrolisali utakmicu. Čestitam svojim momcima, sjajna je bila odbrana, mi imamo dovoljno iskustva da rešavamo neke stvari u napadu, ali snagu dobijamo iz odbrane. Znali smo da igrao protiv ekipe koja je obe prethodne utakmice igrala na visok rezultat, igrali smo sa njima i u pripremama, hrane se napadom i u poluvremenu smo znali da moramo da zaigramo bolje u odbrani. Zadovoljan sam, idemo dalje, sledeća je Mladost koja je slabo počela i ne smemo dozvoliti da se vade na nama. Pobedu posvećujemo Milanu Surliću koji se povredio u prošlom kolu” – izjavio je trener Konstantina Marko Cvetković.

Nakon tri kola Konstantin je prvoplasirani u južnoj grupi Druge lige bez poraza, dok je Fer-plej protiv gradskog rivala zabeležio prvi poraz, ali je ostao na drugom mestu na tabeli. U narednom Kolu Konstantin gostuje u Smederevskoj Palanci ekipi Mladosti, dok Fer-plej i četvrti uzastopni meč igra u Nišu, ugostiće ekipu Železničara iz Čačka.

Ekipa portala “Sport juga” bila je na gradskom derbiju i u galeriji možete pogledati neke od detalja sa meča koji je nažalost igran bez prisustva publike.