KRK 2022: Zvezda se mučila, pa rutinski dobila Megu (VIDEO)

Uprkos lošoj prvoj četvrtini i napadačkim problemima, košarkaši Crvene zvezde su zahvaljujući granitnoj odbrani u drugom poluvremenu savladali ekipu Megu Mozzarta sa 72:53 i plasirali se u finale ovogodišnjeg Kupa Radivoja Koraća.

Branioci trofeja su ograničili rivale na svega 20 poena u trećoj i četvrtoj četvrini, a tokom čitavog duela limitirali su poene iz tranzicije Mege, što je jedno od njihovih najjačih aduta. Uz to, Boriša Simanić i Nikola Jović nisu imali svoje veče i kombinovano su ubacili svega 12 poena.

Najefikasniji kod crveno-belih bio je Nikola Kalinić sa 15 poena, a po 12 su dodali Nejt Volters i Nikola Ivanović, dok je Ognjen Kuzmić bio stoprocentan (4/4) i meč završio sa 10 ubačenih poena. Kod Mege najbolji pojedinac i jedini dvocifreni bio je Karlo Matković sa 15 poena.

Košarkaši Mege su energičnije otvorili polufinalni okršaj. Trener nominalnih gostiju Vladimir Jovanović se odlučio za visoku petorku sa Jovićem, Simanićem i Matkovićem, što je u uvodnim minutima dalo rezultata. Novopečeni reprezentativac Bosne i Hercegovine je dominirao u oba reketa, Zvezda je skoro dva minuta bila bez poena, pa je pri rezultatu 6:0 Dejan Radonjić bio prinuđen da pozove prvi tajm-aut.

Minut odmora “probudio” je crveno-bele, koji su se brzo rezultatski vratili u meč, a nekolicina promašenih šuteva koštala je ih rezultatske prednosti. Interval dobre igre branilaca trofeja Kupa kratko je trajao, problemi sa realizacijom nisu jenjavali, pa je nakon nesportske lične greške Branka Lazića i pet poena u jednom posedu bilo 17:9 za Megu u osmom minutu.

Košarkaši Mege imali su u jednom trenutku i +10 (21:11), ali su Dobrić i Ivanović postavili konačan rezultat prve deonice – 21:15.

Crvena zvezda je brzo uhvatila priključak u drugoj četvrtini, ali je rezultatski suficit i dalje bio na strani nominalnog gosta. Matković je i dalje bio nerešiva enigma za Zvezdinu odbranu, pridružio mu se i Boriša Simanić, pa je na polovini perioda bilo 28:26 za prošlosezonske finaliste Kupa.

Do kraja prvog poluvremena izabranici Dejana Radonjića su postepeno podizali nivo agresivnosti u odbrani, koja je protivniku ostavljala sve manje rešenja. Dobra defanziva je dala “vetar u leđa” crveno-belima za napadačko delovanje, pa je na 15-minutni odmor tim sa malog Kalemegdana otišao sa veoma dobrih +6 (39:33).

Ubacili su u brzinu više košarkaši Crvene zvezde na startu trećeg kvartala – zatvorili su sve prilaze košu, dok su u napadu pogodili dve trojke i tako prvi put stekli dvocifrenu prednost u 23. minutu (47:35).

Imali su crveno-beli sredinom ovog kvartala šansu da prelom meč i steknu osetniju prednost, ali prazan hod uslovljen ne baš racionalnom šutevima i dobroj odbrani protivnika ostavili su pitanje pobednika nerešnim pred finalnih desert minuta. Zvezda je pred poslednjih 10 minuta vodila sa 56:47.

Sve dileme oko pobednika branioci trofeja “Žućkova levica” rešili su u uvodnim minutima poslednje četvrtine. Kuzmić je nekoliko puta bio nezaustavljiv u reketu protivnika, a izabranici Vladimira Jovanovića odigrali su još jednu veoma neefikasnu četvrtinu.

Zvezda je limitirala rivale na samo šest poena u ovom kvartalu i tako čekirala ulaznicu nedeljno finale, gde će braniti trofej osvojen pre godinu u Novom Sadu, a protivnik će joj biti bolji iz meča FMP – Partizan.

CRVENA ZVEZDA – MEGA MOZZART 72:53 (14:21, 24:12, 17:14, 16:6)

Hala Čair, Niš

Crvena zvezda: Lazarević, Volters 12, Davidovac 9, Mitrović 2, Lazić, Kalinić 15, Dobrić 7, Holins 5, Ivanović 12, Marković, Vajt, Kuzmić 10

Mega Mozzart: Vujić, Ružentsev 3, Jović 7, Rudan 4, Uskoković, Kočović, Smit 5, Cerovina 6, Matković 15, Đurišić 5, Simanić 5, Mušikić 3