Belgija šokirala Čair (VIDEO)

Iako je imala dvocifrenu prednost pet minuta kraja meča, reprezentacija Srbije pretrpela je težak poraz od Belgije 73:74 i tako drastično umanjila šanse da će se naredne godine naći na Svetskom prvenstvu.

Posle izjednačenog prvog poluvremena, činilo se da su izabranici Svetislava Pešića u nastavku postepeno povećavali broj obrtaja i da su blizu da slome otpor žilavih gostiju. Umesto u brzinu više, “Orlovi” su u finišu susreta ubacili u rikverc i dozvolili rivalima da naprave šokantni comeback i utišaju Čair.

Najefikasniji u srpskom timu bio je Vanja Marinković sa 14 poena. Nemanja Bjelica je dodao 12, a Aleksa Avramović 11. U redovima Belgije trio Ismael Bako – Emanuel Lekom – Retin Obasoan je kombinovano ubacio 49 od 74 poena.

Nakon problema sa električnom energijom i njenim dotokom, utakmica je prekinuta već u drugom minutu pri rezultatu 6:3 za Belgiju i njen nastavak je odložen za ponedeljak u 19 sati. Nišlije su još jednom pokazale svoju strast i privrženost reprezentaciji, pa su tribine Čaira bile popunjene gotovo do poslednjeg mesta.

Odlaganje meča nije uticalo na igrače, pa je nekoliko uvodnih minuta bilo prilično efikasno. Vanja Marinković je sa dve trojke sjajno otvorio meč, Boban Marjanović je zakucavanjem uz dodatno slobodno zagrejao dlanove navijača. Nakon zakucavanja Nemanje Bjelice, kojem je prethodilo nesebično dodavanje Jaramaza, Srbija je u 6. minutu vodila sa 15:14.

Belgijanci su u prvom kvartalu prilično odvažno stajali na terenu i imali su odgovor za svaki dobar potez “Orlova”. Gosti su napadačku igru uglavnom gradili oko beka Obasoana, koji je već u uvodnoj deonici postigao dvocifreni broj poena (10). Oni su bili prilično racionalni, pogodili su 9 od 18 šuteva, od čega četiri trojke, za vođstvo 23:21 nakon uvodnih 10 minuta.

Da je šut “kvarljiva roba” najbolje se moglo videli na startu druge četvrtine. Belgijanci su nastavili da svoje napade završavaju pokušajima sa perimetra, ali se obruč “smanjio”. Tome je “kumovala” odlična odbrana Srbije, koja je za skoro pet minuta dopustila rivalu svega tri poena, pa je u 15. minutu bilo 31:26 za izabranike Svetislava Pešića. Mogla je prednost “Orlova” biti i veća, ali su neki pokušaji izašli iz koša. Zapažen je u tim momentima bio centar Ristić, koji je u par navrata lako rešavao protivničke centre.

Umesto da na 15-minutni odmor ode sa solidnom zalihom, Srbija je zahvaljujući padu koncentracije, individualnim greškama i nekim ne baš jasnim sudijskim odlukama ispustila prednost, pa je rezultat bio poravnat nakon 20 minuta košarke – 38:38.

Za razliku od prvog poluvremena, obe ekipe nisu bile naročito poenterski produktivne, pa je posle četiri minuta igre bilo 5:5. Mučila se Srbija da pronađe čiste pozicije u napadu, protok lopte nije bio idelan, pa su  se ređale greške i promašaji.

Uspeli su srpski košarkaši da na krilima raspoloženog Marinkovića dođu do blagog rezultatskog suficita (49:43), ali su kao i u prvom poluvremenu, nedovoljno dobra rešenja u napadu uticala da prednost ne bude ubedljivija.

Gde je Marinković stao, nastavio je Avramović. Energični bek ubacio je sedam poena u finišu treće četvrtine, što je uz trojku Todorovića, odvelo “Orlove” na mirnih +7 pred početak poslednjih 10 minuta – 60:53.

Novom trojkom Todorovića Srbija je u 31. minutu prvi put imala dvocifrenu prednost (63:53),  a Čair je u tom trenutku proključao. Imali su srpski košarkaši kontrolu nad zbivanjima na parketu, a jedini koji je zadavao probleme odbrani jeste pokretni i atletski nadareni krilni centar Ismael Bako, koji je sa par atraktivnih zakucavanja držao svojim saigračima “glavu iznad vode”.

Umesto da mirno privedu utakmicu kraju, reprezentativci Srbije su zbog brzopletosti dozvolili Belgiji povratak u meču. Srpski košarkaši nisu postigli koš tri minuta, što su Belgijanci umeli da iskoriste i serijom 11:0 stignu i prestignu “Orlove”, pa je na dva minuta do kraja gostujuća selekcija povela 72:71.

Prednost je na konto Srbije vratio Ognjen Jaramaz sa linije slobodnih bacanja (73:72), ali je polaganjem Lekoma na 39 sekundi reprezentacija Belgije došla do, ispostaviće se na kraju, ključne prednosti (74:73).

Odbrana “Orlova” je prelako dozvolila belgijskom beku da završi akciju, a više nego konfuznim zadnjim napadom i teškim pokušajem Marinkovića nije uspela da dođe do trijumfa.

U Čairu je zavladala neprijatna tišina, koju je “remetilo” radovanje košarkaša Belgije.

SRBIJA – BELGIJA 73:74 (21:23, 17:15, 22:15, 13:21)

Hala Čair, Niš

SRBIJA: Petrušev, Dangubić 3, Davidovac 3, Bjelica 12, Marinković 14, Ristić 3, Todorović 6, Uskoković, Jaramaz 9, Simanić 5, Avramović 11, Marjanović 7

BELGIJA: Lekom 16, Seron 3, Švarc, Salumu 3, De Zeuv 6, Tumba 2, Vanvijn 8, Liber 3, Bako 17, Bratanović, Obarsohan 16, Vanderhegen