U izuzetno kvalitetnom derbiju regiona Konstantin savladao Napredak

Košarka se vratila na jugoistok Srbije! Nakon dužeg vremena u Nišu je viđena jedna više nego kvalitetna takmičarska utakmica dveju ekipa sa regiona. U okviru drugog kola Druge muške lige Konstantin je savladao ekipu aleksinačkog Napretka rezultatom 78:64. Konačan rezultat nikako nije odraz odnosa snaga na terenu jer su Aleksinčani većim delom meča bili ravnopravan protivnik.

U prvom kolu Konstantin je poražen u Kraljevu od Sloge, dok je Napredak ubedljivo slavio pred svojim navijačima protiv prvog favorita takmičenja, ekipe Mladosti iz Smederevske Palanke. Ta dva rezultata su imala veoma bitan uticaj na pristup ekipa subotnjem meču u sali OŠ “Dušan Radović”. Konstantin nikako nije želeo da posle svih promena u klubu preko leta u sezonu uđe sa dva poraza i nastavi rezultatsku agoniju koja prati ovaj klub prethodne dve sezone. Sa druge strane, Aleksinčani u prva četiri kola imaju veoma težak raspored, prvo su uspešno prebrodili i želeli su da nastave niz i pobedom u Nišu odmah istaknu kandidaturu za sam vrh tabele.

Od samog početka utakmice krenula je i rovovska borba na terenu. Igrači se nisu štedeli, igralo se u ritmu koji retko kada krasi i veće rangove takmičenja u kojima učestvuju srpski klubovi. Gosti na početku stiču malu prednost, najviše zahvaljujući iskusnom Slaviši Bogavcu, i čuvaju je do polovine prve četvrtine. Trojkama Dušana Filipovića i Vladimira Veličkovića Konstantin preokreće rezultat u svoju korist, ali Aleksinčani nisu posustali pa je prvi period završen nerešenim rezultatom 21:21.

Već impozantan ritam utakmice podigao se na nivo više u drugoj četvrtini, posebno u fazi odbrane, pa je prva tri minuta obeležio samo jedan koš domaće ekipe. Nakon toga su jedna trojka Aleksandra Ilića i dve Dušana Filipovića podigle Konstantin na najvećih devet poena prednosti i veliki broj navijača niškog tima na noge, ali je usledio odgovor Napretka preko Nikole Raičevića i Slaviše Bogavca, pa je utakmica poslednja tri minuta drugog kvartala ponovo ušla u egal. Tako je i ostalo sve do poluvremena na koje je niški tim otišao sa košem prednosti, 41:39.

U drugo poluvreme domaći kreću sa više samopouzdanja i više raspoloženih igrača u napadu. Na drugoj strani, Bogavac ulazi u seriju promašaja, a ne dobija adekvatnu podršku saigrača u napadu. Nakon nepunih pet minuta Konstantin preko fantastičnog Vladimira Veličkovića dolazi do osam poena prednosti i trener Napretka Nebojša Raičević minutom odmora pokušava da osveži svoj tim. Igrače obe ekipe u tim trenucima sustiže umor i veoma teško dolaze do poena. Trener domaćih Marko Cvetković prinuđen je da odmori Vladimira Veličkovića koji do tog trenutka nije izlazio iz igre. Odgovornost u Napretku nakon Bogavca i Nikole Raičevića preuzimaju Dimitrije Raičević i Jovan Marinković Đorđević i ne dozvoljavaju Konstantinu da se rezultatski odlepi. Dva minuta pre kraja trećeg perioda dolazi do situacije koja je u tom trenutku delovala kao prelomna za meč. Vladimir Đorđević nezadovoljan sudijskom odlukom prigovara i dobija tehničku grešku, a nakon toga zbog neprimerene reakcije i diskvalifikujuću grešku. U tim trenucima meča činilo se da Napredak sa velikim šansama ulazi u finiš meča, jer je Đorđević, uprkos nešto slabijem izdanju u napadu, radio ogroman posao odbrani, većim delom utakmice je u potpunosti neutralisao najbolje strelce gostiju. Napredak pred kraj trećeg perioda stiže do zaostatka od tri poena i ima šut za izjednačenje, ali dve sekunde pre isteka vremena lopta izlazi u aut, a Marko Cvetković traži minut odmora. Pokušao je da odustane od njega samo trenutak kasnije i da ga sačuva za poslednju četvrtinu, ali mu sudije nisu dozvolile. I te dve sekunde su, ispostavilo se, imale mnogo veći uticaj na tok utakmice, nego isključenje Đorđevića par minuta ranije. Aleksandar Ilić je sa više od pola terena uputio šut i pogodio trojku koja je gostujuće košarkaše totalno izbacila iz ritma i uništila im je samopouzdanje.

Osokoljeni tim košem domaći silovito ulaze u poslednji period, Aleksandar Ilić pogađa još jednu trojku, ubrzo nakon njega isto to čine i Eldan Bjelak i Nikola Spasov. Na drugoj strani se redaju promašaji u šutu za tri poena gostujućeg tima i prednost Konstantina brzo postaje dvocifrena. Tu šansu igrači Marka Cvetkovića nisu ispustili, mirno su odigrali do isteka vremena, na kraju pobedili rezultatom 78:64.

Par stvari je prelomilo utakmicu. Pred kraj druge četvrtine Slaviša Bogavac, do tada najbolji pojedinac na terenu, dobija sumnjivu treću ličnu grešku i prinuđen je da ide na klupu. Do tog trenutka je za 13 minuta na parketu već bio stigao do 14 poena i indeksa 17. Nakon te pauze više nije mogao da uđe u ritam i na pravi način pomogne ekipi. Druga bitna stvar već je donekle opisana, dve sekunde pre kraja treće četvrtine Konstantin vidno nervozan zbog toga što je ostao bez Đorđevića izvodi loptu ispod svog koša. Napredak u tom trenutku ima pravo na još jedan faul da ispuni bonus. Aleksandar Ilić prima loptu, doduše izuzetno daleko od koša, ali potpuno neometan šutira sa polovine terena i pogađa za plus 6 i neopisiv nalet adrenalina kod svih u svom timu. Na kraju, apsolutno najzaslužniji za pobedu domaćih bio je plejmejker Vladimir Veličković. Odigrao je meč bez greške, dirigovao svojom ekipom, utakmicu završio sa 13 poena, 11 asistencija, sedam skokova i tri osvojene lopte. Sjajnim asistencijama razigrao je još nekoliko igrača u ekipi. Treba istaći i odličnu timsku odbranu domaćih, potpuno je neutralisan verovatno najbolji strelac Napretka i jedan od najboljih igrača lige, Jovan Marinković Đorđević, a ni dva centra gostujućeg tima koja imaju zavidnu prednost u visini, većim delom meča su bili “zaključani” i što se realizacije tiče, ali nisu stvarili ni dominaciju u skoku.

U finišu mali osvrt i na suđenje. Obe ekipe su tokom, a i posle meča, bile izuzetno nezadovoljne “deljenjem pravde”. Jedina dobra stvar je što su obe ekipe bile nezadovoljne, to je ipak dokaz da tendencije kod arbitara nije bilo. Ali, veći je problem što se sve češće dešava da su sudije u centru pažnje, da se ogromna energija učesnika meča troši na njihove odluke što mnogo utiče na kvalitet igre. Pored aktera, najviše trpi i publika koja sigurno ne dolazi u dvoranu da gleda kako pobednika utakmice rešava bilo ko drugi osim igrača i trenera. Druga muška liga Srbije je velikog kvaliteta, trenutno je bar šest ekipa iz te lige kvalitetnije od minimum četiri, a verovatno i više, ekipa iz Košarkaške lige Srbije. Na drugoj strani, drugoligaške sudije nemaju prvoligaški kvalitet i mogu se desiti veliki problemi u nastavku takmičenja ako se o tome na vreme ne povede računa. Ulog u Drugoj ligi je ogroman, četiri ekipe ispadaju iz takmičenja, dve idu u viši rang. Svaka utakmica je bitna i tek će biti tenzije i pritiska.

OKK KONSTANTIN – NAPREDAK JKP 78:64 (21:21, 20:18, 19:15, 18:10)

Niš, 6. oktobar. Hala OŠ „Dušan Radović“. Gledalaca: 500.

KONSTANTIN: Stošić, Vladimir Đorđević 10 (5 sk, 2 as), Filipović 11 (4 sk, 1 as), Spasov 3 (3 sk), Vuk Đorđević 16 (1 sk, 3 as), Ilić 11 (6 sk, 1 as), Vukašin Đorđević, Banduka, Vuletić 5 (4 sk, 2 as), Bjelak 9 (2 sk), Mladenović, Veličković 13 (7 sk, 11 as). Trener: Marko Cvetković.

NAPREDAK: Milinčić 2 (5 sk), Mitrović 10 (6 sk), Nikola Raičević 10 (6 sk, 1 as), Stevanović, Petrović 2 (2 sk, 1 as), Đorđević-Marinković 13 (2 sk, 2 as), Dimitrije Raičević 10 (4 sk, 2 as), Petrić, Prokić 8 (2 sk), Antonijević 5 (4 sk), Ilić (3 sk), Bogavac 14 (6 sk). Trener: Nebojša Raičević.