Srbija “spržila krila zmajevima” – u nokaut fazu sa prvog mesta

Košarkaši Srbije upisali su i treću pobedu na Evropskom prvenstvu za igrače do 18 godina koje se održava u Nišu. Izabranici selektora Nenada Stefanovića savladali su u derbiju grupe C Sloveniju rezultatom, i tako se u osminu finala plasirali sa prvog mesta, gde će u utorak “ukrstiti koplja” sa Danskom.

Srbiji je bilo dovoljno 30 minuta odlične igre, pre svega u odbrani, da dođe do ubedljivog trijumfa i tako bez imalo trzavica ostvari primarni cilj, a to je plasman u nokaut fazu sa prvog mesta.

Bogoljub Marković

“Orliće” je predvodio prilično nadahnuti Bogoljub Marković. Krilni centar Mege postigao je 26 poena i odigrao svoju najbolju utakmicu na turniru. Osim njega, jedini dvocifreni bio je Nikola Topić sa 14 ubačenih poena.

Slovenci su bili ti koji su bolje otvorili utakmicu i nakon pet minuta košarke imali blagu rezultatsku prednost (9:12). Srpski reprezentativci su, činilo se, bili malo impresionirani odličnom popunjenošću dvorane Čair, pa je izostalo one prepoznatljive agresivnosti od prvog minuta.

Iako su u ranoj fazi prvog kvartala zbog dve lične greške “zmajčeki” ostali bez najefikasnijeg igrača u dosadašnjem delu turnira, centra Tratara, napad slovenačke reprezentacije nije patio. Kroflič, Pirs i Ličan su zadavali dosta problema srpskoj odbrani u igri jedan na jedan, pa je Slovenija vodila 21:20 nakon uvodnih 10 minuta.

Imali su Slovenci više raspoleženih igrača u napadu, što je otežavalo Srbiji da dođe do defanzivnog kontinuiteta. U ofanzivnom delu je takođe “škripilo” kod reprezentacije domaćina ovog turnira. Uglavnom su se oslanjali na unutrašnja rešenja i u tome bili sporadično uspešni.

Šut za tri poena je jedna od najvećih boljki srpskim igračima. I u ponedeljak su promašili prvih pet pokušaja, a kada su Marković i Ćurčić pogodili dva dalekometna šuta, odmah se lakše disalo i Srbija je prvi put povela u 14. minutu, 30:27.

Konačno je u finišu drugog poluvremena srpska odbrana uspela da “uspori” protivnika. Skoro četiri minuta ostavili su rivala bez poena, dok su se na drugom kraju terena  “pojavili” Topić i Marković. Tačku na prvo poluvreme i sjajnu drugu četvrtinu Srbije stavio je Pavle Nikolić trojkom, pa su “orlići” na petnaestominutnu pauzu otišli sa 41:32.

Puleni Nenada Stefanovića su u drugoj četvrtini sveli Slovence na 11 ubačenih poena, a defanzivni bedem nije popustio ni na startu treće deonice. Na krilima nadahuntog Bogoljuba Markovića, Srbija je napravila seriju 8:2 i u 22. minutu pobegla na više nego pristojnih +15 (49:34).

Kako je treća četvrtina odmicala tako su se problemi Slovenije u napadu gomilali, a agresivnost Srbije progresivno je rasla. Mogli su srpski reprezentativci da u poslednji kvartal uđu sa još ubedljivijom razlikom, ali je protraćeno nekoliko odličnih prilika. Međutim, prednost Srbije uoči finalnih 10 minuta bila je fenomenalnih +15, 59:44.

Stečenu zalihu “orlići” nisu ispustili u poslednjem kvartalu. Štaviše, odgovornim pristupom kod svakog defanzivnog i ofanzivnog poseda sigurno su održali stečenu prednost i rutinski priveli meč kraju, 75:64.

Srbija će u osminu finala sa prvog mesta i u osmini finala će se sastati sa Danskom, četvrtoplasiranim timom grupe D. Taj meč na programu je u sredu u 20:30 sati.

Utorak će na Evrobasketu biti dan odmora, a onda slede mečevi nokaut faze.

SRBIJA – SLOVENIJA 75:64 (20:21, 21:11, 18:12, 16:20)

Hala Čair, Niš

Srbija: Ristić 8, Kostić, Marković 26, Mušicki 3, Bošnjaković 2, Nikolić 9, Ćurčić 5, Romić, Milošević, Mišić 3, Jović 5, Topić 14

Slovenija: Pađen 4, Ličan 4, Popovič 4, Hrabar 1, Kroflič 12, Bandelj 6, Dizdarevič 16, Hostnik, Rener 4, Pirs 7, Plut 2, Tratar 4