Uključivanje u sport osoba sa invaliditetom u Nišu je sve veće. Više je klubova nego ranije, a činjenica je da se i iz gradskog budžeta izdvaja nešto više para nego ranije. Nosioci razvoja svakako su sportske organizacije koje stručno podupire Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu, kao i udruženja koja imaju svoje sportske sekcije. Nekoliko klubova, ipak, prednjači…
Stonoteniski klub osoba sa invaliditetom „Nais“ odskače po rezultatima.
U Nišu je aktivan i Stonoteniski klub osoba sa invaliditetom „Medijana“ koji se delom finansira iz budžeta grada. Najmasovniji klub jeste Plivački akademski klub osoba sa invaliditetom „Delfin“ i njemu je prema predlogu Komisije za sport i Zaključku Gradskog veća namenjeno i najviše para. Takmičari ovog kluba to vraćaju na najbolji mogući način jer redovno donose i medalje sa velikih takmičenja.
Klub košarke u kolicima jeste i najviše napredovao u prethodnom periodu.
U prethodnom periodu sasvim solidno pozicionirala se i jedna asocijacija koja već realizuje i meunarodne programe.
U okviru ovog Erazmus plus projekta dodatno je promovisan jedan novi sport u kojem je izuzetno uspešno Sportsko udruženje u golbalu „Nais“
Izdvajamo i šahovske klubove, za gluve i nagluve „Nais“ i za slepe i slabovide „Svitanja“, kao i Sportsko društvo gluvih „Nišava“.
Naši sagovornici slažu se da je sport najbolji lek za povratak osobe u životne tokove nakon doživene traume. Zvog toga je jako dobro što je sve više klubova za osobe sa invaliditetom.
Stručna pomoć postoji, a postoji i odreena finansijska podrška. Za godišnje sportske programe osoba sa invaliditetom iz budžeta za sport izdvaja se direktno nešto više od 4 miliona dinara, što jeste više nego ranije, ali nedovoljno za veliku armiju osoba sa invaliditetom u Nišu i okolini.
Naši sagovornici ističu da je od izuzetne važnosti za osobe sa invaliditetom da se aktiviraju.
Medijsku podršku sportski klubovi za osobe sa invaliditetom od ekipe Zone sporta imaće i u narednom periodu….