Rapsodija “orlića” na startu Evrobasketa

Juniorska reprezentacija Srbije furiozno je startovala Evropsko prvenstvo u Nišu. Izabranici Nenada Stefanovića ubedljivo su porazili Češku 113:56 i najavili da mogu daleko na ovom turniru.

Nekoliko stotina gledalaca u niškom Čairu uživala je u pravoj košarkaškoj rapsodiji i mogla da se uveri u ogroman potencijal koji grasi ovu generaciji srpskih igrača.

Svi igrači Srbije koji su dobili priliku da se nađu na parketu su se upisali u listu strelaca. Najefikasniji bili su Filip Jović sa 22 i Bogoljub Marković sa 21 poenom.

Srbija je munjevito startovala prvu četvrtinu. Dinamično u napadu, agresivno u odbrani, pa je već nakon 100 sekundi košarke bilo 10:0 za pulene trenera Nenada Stefanovića.

Ni rani tajm-aut nije razmrdao češke košarkaše, koji su i fizički i atletski bili evidentno inferiorniji od rivala. Dominirao je srpski nacionalni tim i na spoljnim i na unutrašnjim pozcijama, te konstantnom agresivnošću mučio Čehe na oba kraja parketa.

Svoje prve poene reprezentacija Češke postigla je na isteku četvrtog minuta, a Srbija je do tada ubacila već 18. Prednjačili su Nikola Topić i Filip Jović, a eksplozivnom centru je bilo potrebno svega pet minuta da ubaci dvocifreni broj poena.

Intenzitet igre nije jenjavao ni kada je selektor Srbije petorku osvežio igračima sa klupe. Štaviše, prednost “orlića” uvećavala se iz minuta u minut i do kraja uvodnog kvartala narasla do neverovatnih +30, 39:9.

Iako se već nakon prve deonice moglo naslutiti koji će biti konačan rezultat utakmice, impresivno je bilo zalaganje Stefanovićevih pulena u svakom defanzivnom posedu.

Košarkaši Češke su imali ozbiljnih problema da dođu do otvorenog pogleda ka košu, a kamoli da dođu do lake pozicije za postizanje poena. Neretko su se nominalni domaćini na ovom meču mučili da uopšte prenesu loptu u polje protivnika.

Srbija je za 20 minuta postigla fantastičnih 67 poena, primila samo 22, za ogromnih +45 nakon prvog poluvremena.

Odsustvo bilo kakve rezultatske neizvenosti poslužilo je stručnom štabu Srbije da u drugom poluvremenu isproba dodatne taktičke varijacije. Ogromna prednost je takođe pomogla selektoru Stefanoviću da pravilno rasporedi minutažu svim igračima i poštedi nosioce igra dodatnih napora.

To može biti važan faktor u nastavku turnira jer je raspored odigravanja mečeva zgusnut, pa je značajno da u presudnim mečevima ekipa uže sa što manjom potrošnjom snage.

Nakon 40 minuta košarke, na semaforu je stajalo više nego ubedljivih 113:56.

Naredni meč reprezentatcija Srbije odigraće u nedelju u 20:30 sati protiv Finske, a poprište dvoboja biće takođe hala Čair.

ČEŠKA – SRBIJA 56:113 (9:39, 13:28, 17:26, 17:20)

Hala Čair, Niš

Češka: Zeithamer 4, Stramel 9, Matušik 2, Žižka 1, Kepke 8, Šimonek 11, Motička 5, Krištan 6, Zvolanek 3, Tomežni 2, Duhajski 2, Ivanek 3

Srbija: Ristić 6, Kostić 3, Marković 21, Mušicki 4, Bošnjaković 10, Nikolić 16, Ćurčić 7, Romić 9, Milošević 2, Mišić, Jović 22, Topić 13