Drugi po veličini grad na Nišavi pravi je epicentar sportskog života na jugoistoku Srbije. Iako broji oko 35 hiljada stanovnika, odnosno oko 50 hiljada sa širom okolinom, u Pirotu je registrovano gotovo 50 sportskih kolektiva. Neki od njih su izuzetno takmičarski aktivni i postižu sjajne rezultate, drugi nude rekreaciju, a neki organizuju školice sporta kao bazu iz koje ambiciozna i talentovana deca mogu da izgrade sportsku karijeru: u fudbalu, košarci, odbojci, rukomeu, gimnastici, atletici, tenisu, stonom tenisu, plivanju, vaterpolu i borilačkim sportovima… Tu su i mali fudbal, američki fudbal, bodibilding, fitnes, aerobik, te plesni klubovi, biciklistički klubovi, planinarski, skijaški, i mnogi drugi… Ponuda je dovoljno raznovrsna da svako ko naginje rekreaciji, zdravom načinu života ili profesionalnom sportu, može da izabere sebi neku aktivnost po meri, počev od bazičnih disciplina.
Prema rezultatima i oborenim državnim rekordima, sport koji je definitivno probio lokalne okvire je atletika. Pirotski atletičari, prevashodno brzohodači, do nedavno su krčili svoj put do uspeha startujući sa staze gimnazijskog parka, a njihov vredan rad, nagrađen je profesionalnim terenima. Tako danas, juniorska šampionka Mina Stanković, ima daleko bolje uslove. Ona je pre tri godine došla u Pirot iz beogradskog Partizana i već je 12. na planeti.
Minini uspesi nadahnuli su polaznike atletske školice, kao i one malo starije koji su stigli do školskih selekcija, te klub trenutno broji oko 50 članova sa kojima, u tri termina, rade profesionalni treneri. A osim idealnih uslova, atletičari imaju i finansijsku podršku grada, i mnoge druge benefite.
Osim atletikom, pirotska deca se uspešno bave i gimnastikom. Gimnastički klub “Soko 2011” postoji već 13 godina.
A kada su počinjali, imali su samo četiri strunjače, 20 zelenih tatamija i dvovisinski razboj…
Ipak, godine prolaze, deca rastu i, mahom zbog daljeg obrazovanja, odlaze u univerzitetske centre, Tako je nekada zvezda pirotske gimnastike bila Nađa Panić, a danas su to neke druge devojčice i dečaci, koji će, na žalost, takođe morati da nastave svoj put van kluba i grada u kome su rasli.
Pirot je, bez dileme, i grad košarke. Upravo je obeleženo 70 godina postojanja kluba, koji je, kako kažu dobri poznavaoci košarke, najstabilniji u jugoistočnom regionu. Kao član Druge muške lige Srbije, prošlu sezonu završio je na četvrotom mestu, a ove, uz neke izmene i pojačanja, cilja vrh tabele.
Košarka je planetarno popularna, Srbija je zemlja košarke, a Pirot grad iz koga potiče čovek koga poznaje ceo svet i koji je još jednom, na upravo održanim letnjim Olimpijskim igrama, doveo reprezentaciju do medalje te svoju zemlju i svoj grad učinio ponosnim. Svetislav Kari Pešić najslavniji je Piroćanac na svetu, ali i dalje mu nije teško da priskoči u pomoć košarkaškim naslednicima.
A gde su košarkaši kao jedan od najstarijih, tu su i basketaši, kao jedan od najnovijih, ali i najuspešnijih sportskih kolektiva. Nikola Đonlić, Dragan Bjelica, Dušan Filipović i Aleksandar Nikolić čine tim 3×3 Pirot, koji je obišao planetu.
Dalje, sportovi na vodi, koji su nekada bili nezamisliv deo rekreacije, a kamoli takmičarskog programa u manjim gradovima, jer zahtevaju velika ulaganja u infrastrukturu, u Pirotu su već punih devet godina, koliko posoji moderan zatvoreni bazen, i godinu dana od otvaranja otvorenog kupališnog kompleksa, dostupni novim generacijama plivača, paraplivača i vaterpolista.
Turnirski sistem takmičenja pod okriljem Vaterpolo saveza Srbije nije finasijski isplativ baš svim klubovima, pa je, u dogovoru sa Savezom, formirana i takozvana razvojna liga, koja za sada solidno funkcioniše.
A osim organizacije turnira, lokalni vaterpolo klub je, u više navrata, imao priliku da ugosti i vaterpolo reprezentaciju koja je, pred neka takmičenja, bila na pripremama u Pirotu.
Generalno, među pirotskom decom, teško je danas naći neplivače, jer neki od njih imaju časove plivanje kao redovan deo programa fizičkog vaspitanja. Mimo škole, na raspolaganju su im treninzi u Plivačkom klubu “Sveti Sava” …
Takođe, osim za zdravu decu, u Pirotu postoji i Plivački klub za osobe sa invaliditetom…
Kada je reč o borilačkim veštinama, Piroćanci mogu da biraju između karatea, aikida, džudoa, boksa i kik-boksa.
Potencijala, infrastrukture i svega što treba ima i za fudbal, te Fudbalski klub Radnički sledeće godine proslavlja 80 godina postojanja. Uz njega u gradu postoje i Fudbalski klub Jedinstvo, Tanasko Rajić i Senjak, a igra se i ženski fudbal. Takođe, izuzetno je popularan futsal, pa tako Pirot u ovom sportu ima čak tri ekipe – Pirot, Pirgos i Midžor 192.
Nemoguće je predstaviti sve pirotske sportske kolektive, a da se ne upadne u zamku površnosti. Neki su uspešniji, neki manje uspešni, ali svi su aktivni prema svojim mogućnostima. Neki, poput basketaša, ekipno beleže dobre rezultate, a u drugima se izdvajaju pojedinci, kao što je paraatletičarka, reprezentativka i učesnica paraolimpijade Saška Sokolov, koja je osvajačica brojnih odličja. Tu je i Uroš Mijalković, reprezentativac u karateu, takođe osvajač velikog broja medalja, te već pomenuta brzohodačica Mina Stanković… A tu je i Kari Pešić.
Ovaj prilog je deo projekta „Od A do Š o pirotskom sportu“, koji je sufinansiran iz javnih sredstava grada Pirota. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. „Od A do Š o pirotskom sportu“ je internet serijal o sportsko-rekreativnim kapacitetima prikazanim kroz infrastrukturu, sportske sadržaje, klubove, manifestacije i sportsku politiku. Osmišljen je kao sportski bilten u formi video-reportaža i bio bi realizovan kroz tri epizode koje bi bile postavljene na portalu Sport juga. Ima za cilj promociju sportskih i rekreativnih potencijala Pirota koji već čitavu deceniju vodi aktivnu sportsku politiku, zbog čijih vidljivih efekata važi za “grad sporta” i uzor drugim gradovima i opštinama u Srbiji.