“Orlići” “štucali” pa “progutali” Fince

Juniorska reprezentacija Srbije upisala je i drugu pobedu na Evropskom prvenstvu za igrače do 18 godina u Nišu.

“Orlići” su savladali vršnjake iz Finske rezultatom 96:72, pa nakon dva kola imaju maksimalan učinak.

Iako konačni rezultat možda govori da je pobeda Srbije nad Finskom bila rutinske prirode, skandinavska reprezentacija je bila ravnopravni takmac “orlićima” 32. minuta.

A onda je Srbija zaigrala na “čačanski pogon”. Trio Borca iz Čačka Nikolić – Ćurčić – Milošević je zablistao u prelomnim trenucima meča i trasirao put četi Nenada Stefanovića ka drugoj pobedi na turniru.

Najefikasniji u redovima Srbije bio je košarkaš madridskog Reala Mitar Bošnjaković sa 21, a pratili su ga Nikola Topić 14 i Pavle Nikolić 12. Kod Finaca, bolji od ostalih bio je Etu Heinonen sa 16.

Gde su stali u subotu, nastavili su “orlići” u nedelju. Pristup meču od sudijskog podbacivanja bio je identičan. Puleni Nenada Stefanovića su iz agresivne odbrane trasirali put ka lakoj realizaciji u napadu. Srpski košarkaši su poveli 6:0, a Finci su na prve poene čekali tri i po minuta.

No, dobru energiju u odbrani iz uvodnih u meču nisu adekvatno materijalizovali na drugom kraju terena. Protraćili su par ofanzivnih poseda, što su Finci iskoristili i na kratko izjednačili.

Uprkos činjenici da su u uvodnih 10 minuta “štucali” sa ofanzivnom realizacijom reprezentativci Srbije su imali prednost 19:12 na ulasku u drugu četvrtinu ponajviše zahvaljujući Nikoliću i Topiću koji su kombinovano ubacili 11 poena.

Veliki broj promašenih šuteva iz izgrađenih pozicija i dvocifreni broj izgubljenih lopti u ranoj fazi druge deonice uticali su da prednost Srbije ne bude ubedljivija. Iako je odbrana funkcionisala dosta dobro, Finci su uspevali da drže priključak uglavnom poenima blizu obruča.

Sredinom druge četvrtine počele su stvari da dolaze na svoje mesto. Preko Miloševića je Srbija ubacila prvu trojku na meču, realizovano je nekoliko akcija poenima na obruču i “orliči” su prvi put imali dvocifreni višak u 15. minutu, 29:18.

Dvocifrenu prednost Srbi su održavali do odlaska na odmor (40:29), ali su se žilavi Finci već u uvodnim minutima drugog poluvremena vratili na jednocifreni zaostatak (44:38).

Treći kvartal protekao je u izjednačenoj borbi. Finci su igrali sve sigurnije u napadu i uglavnom poentirali blizu koša, ali je ofanziva Srbije bila taman toliko dobra da se održava višak stečen u prvih 20 minuta.

U redovima srpskog tima naročito se istakao Mitar Bošnjaković. Odličnom defanzivnom anticipacijom je postigao nekoliko lakih koševa iz kontre i bio je najraspoloženiji srpski igrač u poenterskom kontekstu.

Četvrta četvrtina bila je identična kao i treća, Finci su bili ofanzivno snalažljiviji i smislenijim rešenjima uspeli su da priđu na samo četiri poena zaostatka u 34. minutu, 69:65.

Ali, pronašli su reprezentativci Srbije tada željeni ritam i sa nekoliko kvalitetnih odbrambenih i napadačkih poseda serijom od 8:0 otišli na dvocifreni višak, 77:65. Briljirali su u tim trenucima Nikolić i Mušicki, ubacili po četiri poena i dali preko potrebni vetar u leđa svom timu.

Bila je to presudna serija srpske nacionalne selekcije. Konačno je proradio put spolja, Bošnjaković i Ćurčič su ubacili trojku, što je nokautiralo veoma dobre Skandinavce. Na kraju, 96:72 za pulene Nenada Stefanovića.

Srbi imaju maksimalan učinak nakon dva odigrana kola, baš kao i Slovenci. U odlučujućem meču za prvo mesto u grupi, dve balkanske reprezentacije sastaće se u ponedeljak u hali Čair u 20:30 sati.

SRBIJA – FINSKA 96: 72 (19:12, 21:17, 24:25, 32:18)

Hala Čair, Niš

Srbija: Ristić 4, Kostić, Marković 5, Mušicki 5, Bošnjaković 21, Nikolić 12, Ćurčić 1, Romić 4, Milošević 8, Mišić 3, Jović 9, Topić 14

Finska: Tova 10, Stepanof 3, Ebi 13, Kaivos 4, Blomfelt, Eklund, Amzil 6, Kuhalampi 5, Makol, Sutela 8, Filtnes 5, Heinonen 16