“Orlići” nadigrali Izrael, sa Nemačkom za finale

Juniorska reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva u Nišu pobedom nad Izraelom 83:65 u četvrtfinalu.

Puleni Nenada Stefanovića nadmudrili su Izraelce u svim krucijalnim košarkaškim segmentima i zasluženo se plasirali među četiri najbolje ekipe na turniru.

Najbolji pojedinac meča bio je Bogoljub Marković, koji je upisao dabl-dabl učinak, 18 poena i 10 skokkova, a izvrsnu partiju pružio je Pavle Mišić sa 14 poena. Tandem visokih igrača je tako nadomestio izostanak povređenog Filipa Jovića.

Selektor Srbije Nenad Stefanović najavio je da će se njegovi puleni spremati za četvrtfinalni okršaj sa Izraelom do najsitnijih detalja i to je bilo vidljivo od prvog minuta.

Strpljivo i raznovrsno u napadu, maksimalno posvećeno u odbrani, pa su “orlići” u uvodnoj četvrtini u potpunosti nametnuli svoj ritam. Racionalnim rešenjima kako ispod samog obruča tako i sa distance srpskim reprezentativcima je bilo potrebno svega šest minuta da dođu do dvocifrenog plusa, 18:8.

No, u finišu prve četvrtine Srbija je ušla u napadački ćorsokak, pa je do kraja ovog perioda postigla još samo dva poena. Taktički dobro obučena reprezentacija Izraela je iskoristila “prazan hod” rivala i do kraja prve četvrtine smanjila zaostatak na -5, 20:15.

Potencijalni problem za centarsku liniju Srbije javio se na startu druge četvrtine kada je Pavle Nikolić zaradio drugi faul. Uz povređenog Jovića, rotacija Srbije na unutrašnjim pozicijama se svela na dva imena, Bogoljuba Markovića i Pavle Mišića.

Upravo je potonji, inače Nišlija, bio pokretačka snaga Srbije u napadu u tim momentima. Zagospodario je protivničkim reketom i sa 10 postignutih poena “utabao” svojoj ekipi put ka novom dvocifrenom viškiu. U 14. minutu Srbija je povela 28:17.

Pokušavala je žilava reprezentacija Izraela da se na sve načine rezultatski vrati, ali je strpljiva Srbija imala odgovor na svaki dobar potez rivala. Čak je i šut za tri poena, jedna od boljki “orlića” na ovom turniru, profunkcionisao, tako da je na kraju prvog poluvremena bilo odličnih 43:29 za Stefanovićeve pulene.

Reprezentacija Srbije je u uvodnim momentima treće deonice stekla i maksimalnih +16 poena prednosti, ali kako je ovaj period igre odmicao, tako su ofanzivni problemi srpskih juniora počeli da se gomilaju. Izraelci su “zategli” odbranu, pronašli su napadački ritam, podesili “nišanske” sprave i u 28. minutu prišli na pomalo zabrinjavajućih -7, 53:46.

Pokušavao je šef stručnog štaba stalnim izmenama da pronađe odgovarajuću petorku, ali je dobrih rešenja u napadu bilo jako malo. Dobre reakcije na ofanzivnom skoku Markovića i Mišića dali su “veštačko disanje” reprezentativcima Srbije, pa se u finalnih 10 minuta ušlo sa 58:48 za domaćine ovog turnira.

Ni Izraelci ni Srbi nisu uspevali u prvih nekoliko minuta poslednje deonice da naprave neku rezultatsku seriju. Igralo se koš za koš, a prvi su u brzinu više ubacili “orlići”.

Redom su poentirali Ćurčić iz prodora, Mušicki van linije 6.75, te Marković sa linije penala, pa je Srbija na tri minuta pre kraja “pobegla” na odličnih 75:58. Ovom serijom srpski košarkaši zadali su finalni udarac vršnjacima iz Izraela i overili kartu za polufinale.

Nakon 40 minuta košarke na semaforu je stajalo 83:65.

U borbi za finale Srbija će ukrstiti koplja sa Nemačkom, a taj okršaj na programu je u subotu od 20:30 sati. Drugi polufinalni par čine Španija i Francuska.

IZRAEL – SRBIJA (15:20, 14:23, 19:15, 17:25)

Hala Čair, Niš

Izrael: Avneri, Mikaeli 10, Naveh 7, Belaga, Behar, Majer 10, Doron 20, Filonenko, Kokotek 3, Vitlen 3, Kolen 6, Dolinski 6

Srbija: Ristić 5, Kostić, Marković 18, Mušicki 8, Bošnjaković 7, Nikolić 8, Ćurčić 6, Romić 2, Milošević 2, Mišić 14, Topić 13