Niš u obruču

Vikend iza nas obeležio je i početak najboljih košarkaških takmičenja u Srbiji, krenule su Košarkaška liga Srbije za muškarce kao i Prva ženska liga Srbije. Ljubitelji ovog sporta u Nišu ni ove godine nemaju predstavnika iz svog grada u najvišem rangu takmičenja za muškarce, dok u ženskoj konkurenciji Student ulazi u sezonu sa većim ambicijama nego ranije. U prvom kolu Student je savladao ekipu Vrbasa rezultatom 64:47 i nagovestio bolje dane za žensku košarku.

 

Podsećamo, već dve sezone unazad Student je u Prvoj ligi na parketu prošao loše, po plasmanu je trebalo da ispadne iz lige, ali je dva puta vraćan za zelenim stolom, prvi put zbog rekonstrukcije takmičenja, dok je drugi put Nišlijama u smislu plasmana “pomogla” korona. Kako stvari trenutno izgledaju, u Studentu su rešili da naprave zaokret u radu i ne dovode više opstanak u pitanje i poigravaju se sa velikom tradicijom koju ovaj klub ima, već će pokušati da se što pre priključe ekipama koje vode glavnu reč u ovom takmičenju u Srbiji. Prvi korak je bio dovođenje na mesto trenera Ivana Simića, koji je ostavio jak utisak radeći i u niškoj muškoj košarci, a nakon priprema koje su započete na vreme i sastavljanja ekipe deluje da se u novoj sezoni mogu očekivati lepše stvari nego ranije.

 

“Napokon su gotove pripreme koje su teške i za igrače i za trenere, počelo je prvenstvo. Čast nam je što ćemo i ove sezone biti u prvoligaškom društvu, nadam se da ćemo ostvariti bolji rezultat i da ćemo biti među timovima koji će se boriti za sam vrh tabele. Sezona će biti izuzetno teška, očekuje nas borba kako u prvenstvu, tako i u kupu. Mi imamo naš cilj kome težimo, idemo korak po korak, utakmicu po utakmicu, ne treba previše razmišljati unapred, već igrati čvrsto i kod kuće i na strani. Samo sa takvim pristupom možemo ostvariti naš cilj” – izjavio je za “Sport juga” Ivan Simić, trener košarkašica niškog tima.

 

Optimizmu navijačima Studenta doprinele su i dobre igre u pripremnom periodu na memorijalnom turniru “Bane Milačić” na kome su učestvovale najjače srpske ekipe, a Student je poražen od novosadske ekipe 021, ali je i pobedio najvećeg favorita za titulu, tim Kraljeva i generalno je prikazao dobru igru. U novoj sezoni ne treba očekivati čuda, ali sigurno svi vezani za klub očekuju značajan skok na tabeli i da brige oko opstanka postanu prošlost. Partija protiv Vrbasa ide u prilog izrečenom.

 

Što se muške košarke tiče već nekoliko sezona Niš nema predstavnika u Košarkaškoj ligi Srbije, ali od prošle godine u Drugoj ligi ima dve ekipe. Tu je Konstantin koji je se u prethodnoj deceniji nametnuo kao vodeći gradski tim, jedno vreme bio i vrlo blizu samom vrhu srpske klupske košarke, što je višedecenijski neispunjeni san ljubitelja igre pod obručima u gradu na Nišavi. Drugoligaš je i Fer-plej, tim koji je za nešto više od dve godine prošao put od “beton” lige do drugoligaškog društva. Oba niška predstavnika nisu blistala prošle sezone i kada je ona naglo prekinuta šest kola pre kraja zbog korona virusa imali su opravdanog razloga za brigu oko opstanka. Situacija je rešena tako što se liga nije završila, klubovi su ostali u istom rangu takmičenja, pa će Nišlije i u predstojećoj sezoni, koja počinje prvog vikenda u oktobru, imati dva drugoligaša. Opšte raspoloženje u klubovima po prinudnom završetku sezone ipak nije bilo isto. Konstantin nije opravdao očekivanja, još jedna sezona bez rezultata poljuljala je ugled ovog kolektiva, dok u Fer-pleju kao mladom kolektivu koji se premijerno predstavio u drugoligaškom društvu mogu da kažu da je opstanak u ligi nastavak uzlazne putanje tima koji je osnovan 2017. godine.

 

Nakon nekoliko godina Konstantin je konačno pokazao pravu reakciju preko leta. Na vreme je formirao sastav za novu sezonu i započeo pripreme. Poslednji put kada se to desilo 2012. godine trener je bio Boško Đokić, a nakon toga su usledile četiri nezaboravne sezone, uz one Ergonomove sa početka 21. veka najuspešnije u istoriji niške muške košarke. Boška Đokića je tada nasledio, zatim i do uspeha sa klupe predvodio trener Marko Cvetković koji je i sada u istoj ulozi i sa ambicijama da Konstantin što pre vrati u košarkašku elitu. Simbolika je vezana i za Jovicu Antonića, sada sportskog direktora kluba, koji je bio trener kada se Konstantin vraćao u prvoligaško društvo i najzaslužniji je za dolazak Boška Đokića i afirmaciju jedne izuzetne generacije. Antonić i Cvetković uz nekoliko iskusnih igrača u ekipi ne žele više nikakav alibi, otvoreno su i košarkašima u klubu, ali i javnosti rekli da je povratak u Košarkašku ligu Srbije prioritet ove sezone.

Odradili smo pripreme u specifičnim uslovima, nismo izuzetak u odnosu na ostale timove, ali je za sve nas ovo bilo nešto novo. Ekipa je na okupu od početka avgusta i zadovoljan sam kako su radili. Kompozicija tima je takva da imamo kombinaciju mladih i iskusnih igrača. Cilj nam je povratak u KLS, sistem takmičenja jeste drugačiji nego ranije, ali na nama je da mu se prilagodimo i pokažemo se u najboljem svetlu” – istakao je Marko Cvetković, trener Konstantina.

 

Aleksandar Mladenović, Vladimir Veličković i Nemanja Gudžić su tri iskusna igrača koja čine oslonac Konstanina za nove izazove, a dosta se očekuje od povratnika Dušana Vuletića, kao i pojačanja u ekipi, Petra Balovića i Stefana Ljubenkovića. Ostatak tima su uglavnom mladi igrači koji su i prošle sezone bili u Konstantinu, uz par novih čiji je zadatak da pokažu napredak u odnosu na raniji period i doprinesu dobrom timskom rezultatu.

Fer-plej je dosta promenio sastav u odnosu na prošlu sezonu, ali takođe sa velikim ambicijama ulazi u nove izazove. Uprava je angažovala novog trenera, Vladana Glavinića, ne toliko poznatog široj košarkaškoj javnosti, ali čoveka koji ima odličan košarkaški “si-vi” i veliko internacionalno iskustvo. Od prošlogodišnjeg sastava zadržali su samo tri igrača, Stojana Dodića, Jovana Anđelkovića i Mišu Milojevića. Akcenat su stavili na dovođenje mladih igrača iz Niša i okoline kojima je potreban prostor za napredak, a tim su upotpunili sa par iskusnijih igrača na pozicijama gde je to bilo neophodno. U pripremnom periodu dva puta su pobedili gradskog rivala što im je dalo razlog za optimizam i u dobrom raspoloženju čekaju početak prvenstva.

 

Tim baziramo na mladim igračima, prosečna starost ekipe je 21 godina. Imamo tri iskusnija igrača, a roster smo zaokružili na 14 košarkaša. Raduje nas da svi u sastavu mogu da daju doprinos da naša igra bude bolja. Doveli smo trenera sa međunarodnim iskustvom, a plan nam je da stvorimo bazu igrača koja će nositi tim i narednih godina. Polovinu ekipe čine mladići iz Niša, ostatak je iz okoline, samo što nam je bilo neophodno doveli smo sa strane. Novi sistem takmičenja nas čeka, naše ambicije su plasman u plejof, na osnovu viđenog u pripremnom periodu imamo razloga da budemo optimisti” – izjavio je za naš portal predsednik kluba Miodrag Antić.

 

Druga liga naredne sezone broji 16 klubova podeljenih teritorijalno u dve grupe od po osam timova. Po četiri prvoplasirana prave naknadno novu plejof grupu u kojoj će se boriti za plasman u viši rang. Dve prvoplasirane ekipe idu u Košarkašku ligu Srbije. Preostalih osam ekipa igra plejaut grupu, a čak četiri tima iz te grupe ispadaju iz Druge lige. Niški timovi su smešteni u južnu grupu Druge lige i očekuje ih veoma težak posao. Protivnici u prvom delu će im biti Klik Arilje, Zdravlje Leskovac, Napredak Kruševac, Mladost Smederevska Palanka, Železničar Čačak i Bor.

 

U Prvoj muškoj regionalnoj ligi Niš ima tri predstavnika. To su KK Niš, OKK Junior i KK Marinos.

 

Iako najmlađi, Marinos je i igrama prošle godine, zatim učešćem u Juniorskoj ligi Srbije, a preko leta interesantnim prelaznim rokom, nekako najviše zapao za oko ljubiteljima košarke. Najzvučnije pojačanje Marinos je dobio na klupi, u Niš se vratio Milan Josić, trener za koga se vezuje razvoj mnogo mladih igrača sa ovog regiona. On se jedini može i pohvaliti titulom kadetskog prvaka Srbije i Crne Gore vodeći generaciju igrača Ergonoma rođenih 1990. što je najveći uspeh niške košarke, a jedini je Nišlija koji je bio selektor kadetske reprezentacije Srbije. Prethodne dve sezone proveo je u italijanskom Varezeu, odakle se vratio kada su počeli problemi sa korona virusom. Marinos je prethodne sezone sa klupe predvodio Ljubiša Damjanović koji je sada trener novog drugoligaša, Napretka iz Kruševca. Za kratko vreme u Marinosu se afirmisalo nekoliko igrača koji su preko leta dobili angažmane u većim klubovima. Najzvučniji je bio prelazak Pavla Stepanovića u Metalac iz Valjeva, dugogodišnjeg prvoligaša. Stepanović je iz Konstanina prošlog leta prešao u Marinos za koji je igrao Juniorsku ligu, a debitovao je i u seniorskoj košarci. Pored njega još jedan bivši član Marinosa će naredne sezone igrati KLS, reč je o iskusnom Dragoljubu Šikmanu koji se vratio u matični Napredak iz Aleksinca. Iz Marinosa su otišla i dva mlada igrača u Drugu ligu, Marko Popović dobija treću šansu u Konstantinu, dok je Aleksa Đorđević prešao u Fer-plej. Po rečima ljudi iz Marinosa, klub se opredeljuje da na duže staze radi sa mladima, ove sezone će ponovo imati predstavnika u najkvalitetnijoj ligi za mlađe kategorije, ali ne u juniorskoj već u kadetskoj kategoriji. Ostvarena je saradnja sa generacijom igrača koja je u pionirskoj konkurenciji igrala za Trijumf i plasirala se među osam najboljih ekipa Srbije. Trener Dušan Potić će te momke ove sezone u dresu Marinosa voditi u Kadetskoj ligi Srbije.

Košarkaški klub Niš iza sebe ima veoma turbulentno leto koje je obeležio raskid saradnje sa skoro svim trenerima mlađih kategorija koji su osnovali novi klub pod imenom Ratnici. Sa sobom su povukli i najveći broj dece koju su i trenirali, ali i veliki broj igrača seniorskog tima. KK Niš je tokom avgusta uspeo da prevaziđe te probleme i oformio je respektabilan sastav za rang takmičenja koji igra. Ostvario je saradnju sa OKK Konstantinom, par mladih igrača dobiće kod iskusnog trenera Vlade Đorđevića priliku za više seniorskih minuta i kroz ovaj rang takmičenja pokušaće i da KK Nišu donese rezultat, ali i da se nametne stručnom štabu Konstantina za neki budući period.

Treći srpskoligaš iz Niša, OKK Junior, za sezonu se sprema u tišini, bez turbulencija. Tim koji sa klupe predvodi Aleksandar Tomić i u narednoj sezoni ima iste ambicije kao i u prethodnoj, a to je da zadrži rang takmičenja i ako je to moguće, izbaci u prvi plan nekog od mladih igrača. OKK Junior je zaslužan za najbombastičniji transfer prošlog leta iz Niša. Kao i skoro svake godine, jedan mladi talenat ode iz matičnog kluba u nekog evropskog velikana ili jednu od dve srpske najbogatije ekipe. Ovog puta je to bio pionir OKK Juniora Pavle Mišić rođen 2005. godine, prešao je u Crvenu zvezdu.

 

U Drugoj regionalnoj ligi Niš će imati dva predstavnika, reč je o ekipama Trijumfa i već pomenutim Ratnicima, formiranim ove sezone. Ratnici od početka kreću sa ambicijama i u seniorskoj kategoriji, najavljuju da će već u prvoj sezoni pokušati da se plasiraju u rang više.

 

Što se mlađih kategorija tiče, tu se Niš može pohvaliti da ima klubove u elitnom rangu takmičenja. Već smo pomenuli da Marinos učestvuje u Kadetskoj ligi Srbije, a vodeći gradski klub Konstantin imaće predstavnike i u Kadetskoj, ali i Juniorskoj ligi Srbije. Nažalost, u uslovima kada par najbogatijih srpskih klubova u svoje redove dovodi po desetak najtalentovanijih mladih igrača iz cele Srbije u samo jednoj generaciji, nerealno je očekivati bilo šta više od običnog učešća u najjačem takmičenju. Pitanje za ljude koji vode košarku u našoj zemlji je čemu uopšte služe ovakva takmičenja u kojima će par ekipa isključivo zbog finansijske moći dobiti priliku da se kroz Srbiju šeta i pobeđuje protivnike sa tridesetak razlike u proseku, a to će činiti sa decom koju su jeftino uzeli iz tih gradova u kojima će igrati.

Da se vratimo na nišku košarku, kuriozitet i ove sezone će biti to što i kadetsku i juniorsku ekipu Konstantina sa klupe vodi isti trener, Milan Tubić. Tubić je tako drugu sezonu u nizu trener koji ima dve ekipe u elitnom rangu takmičenja.

 

Bez obzira na obim posla, potrošeno vreme i dupliranje obaveza, motiviše me činjenica da mogu da radim kvalitetno sa talentovanim dečacima u kontinuitetu i da učestvujem u njihovom odrastanju, obrazovanju, formiranju, kako ljudskom tako i košarkaškom. Mi smo ovu celokupnu situaciju, koja je uticala na sve, pokušali da usmerimo u našu korist. Od 8.maja smo dva puta dnevno trenirali na otvorenim terenima Rovče, a celokupni program smo zaokružili pripremama na Zlatiboru. Ekipe su sastavljene od dečaka koji imaju perspektivu. Plasman u jedinstvenu ligu Srbije trebalo bi da bude razvojni put ovih dečaka ka konačnom cilju, a to je da u budućnosti postanu igrači za seniorski tim. Igranje protiv 11 kvalitetnih protivnika biće fenomenalno iskustvo, ali i analiza realnog stanja u kome se nalazimo” – istakao je Milan Tubić za “Sport juga”.

 

Iz priloženog se vidi da Niš u muškoj seniorskoj konkurenciji ima sedam klubova. Takođe, vidi se da nema klub ni u regionalnim ligama, a ni u najvišem srpskom rangu takmičenja, Košarkaškoj ligi Srbije. Ovaj region će u KLS drugu sezonu predstavljati Napredak iz Aleksinca, a i premijerno ekipa Pirota. Da li je sedam klubova u Nišu mnogo, malo ili dovoljno, neka prosudi svako sam. Ono što je sigurno, ni spajanjem najboljih iz tih sedam ne bismo dobili kvalitet potreban za najjača takmičenja. Košarkaškom Nišu je potrebna strategija i dogovor predstavnika grada koji najvećim delom finansira klubove kao i predstavnika struke koji će predstaviti plan i odgovorno stati iza njega. Dok se to ne desi, košarka će u Nišu i dalje lutati. Sigurno da aktuelnoj situaciji u niškoj košarci ne doprinosi ni ova konfuzija u košarkaškim takmičenjima, teško je naći model koji je ekonomski održiv, ali veličina grada i publika gladna dobre košarke ipak obavezuju sve košarkaške radnike da se muška košarka popne na mnogo veći nivo od onog na kome se sada nalazi.

 

Dokaz da Niš više nije košarkaška provincija su igrači i treneri kojih ima sve više, ali je problem što im je još uvek prioritet da što pre odu iz svog grada. Najpoznatiji Nišlija u svetu košarke sigurno je Stefan Jović koji će i naredne sezone igrati u Evroligi u dresu Himkija. Čast Nišlija u ABA ligi braniće Milan Milovanović, povratnik u ovo takmičenje, nekadašnji član FMP-a, Crvene zvezde i Mege. Dosta niških igrača je rasuto po inostranstvu, Danilo Tasić je ostao u bugarskom Levskom, a prošlogodišnji najbolji igrač KLS po statistici, Andrija Simović, u novoj sezoni igraće u Fracuskoj, u ekipi Sapela. U najambicioznijem srpskom članu regionalne ABA 2 lige, Slobodi iz Užica, igraće dvojica “niških bisera”, Andrija Marjanović i Aleksa Stepanović. Što se KLS lige tiče Nišlija naravno ima u ekipama iz regiona, Pirotu i Napretku iz Aleksinca, ali tu su još i povratnik Mladen Vitković koji je član Kolubare, a od mladih nada mnogo očekuju navijači Metalca gde su Zoran Paunović i Pavle Stepanović, kao i Dinamika gde igra Matija Svetozarević…..

 

Nabrojan je samo deo igrača, dosta njih je na korak od novih angažmana, neki su možda izostavljeni, nenamerno naravno. Ali, ovi pomenuti su samo primer teze da je Niš sada spreman da stvara “sopstveni proizvod”, kvalitet dovoljan za najjača takmičenja u zemlji i regionu. Da bi se materijalizovao rad svih i da bi tim mladim talentima bilo znatno lakše u karijeri potrebno je da Niš dobije što pre stabilnog predstavnika u elitnim rangovima takmičenja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.