KRK: Zvezda – od ambisa preko produžetaka do polufinala (VIDEO)

Poznato je da je nacionalni kup specifična vrsta takmičenja na kome su iznenađenja česta, poslednjih godina u Srbiji ih nije bilo, a ove je čačanski Borac na završnom turniru Kup Radivoja Koraća bio jako blizu ogromne senzacije, jer je tek posle produžetaka položio oružja pred braniocem trofeja i aktuelnim prvakom države Crvenom zvezdom. I ne bi bilo nezasuženo da su uzeli skalp favorizovanom rivalu, jer su na manje od 2 minuta do kraja četvrte četvrtine imali 6 poena viška, a zatim na 10 sekundi do kraja i 2 slobodna bacanja za pobedu, da bi crveno-beli na krilima najiskusnijih košarkaša ipak izbegli eliminaciju i pobedom od 85:79 prošli u polufinale, u kojem će se u subotu od 17 sati sastati sa FMP-om, koji je ranije danas savladao Metalac.

Najefikasniji u redovima Crvene zvezde bili su internacionalci Džejms Feldin i Tejlor Ročesti sa po 15 poena, dok je maestralnu partiju u Borcu odigrao Ilija Đoković sa 18 poena.

Uvodni minuti drugog polufinalnog okršaja protekli su u rezultatskoj klackalici i odličnoj odbrani obe ekipe, Čačani su forsirali zonu, a crveno-beli svoju prepoznatljivu čovek na čoveka sa maksimalnom agresivnošću. Nakon vođstva Čačana od 5:2, Zvezda je preko spoljne linije povela 11:7, no utakmica nije previše umirala u lepoti. Oba tima nije služio šut, pogađali su u skromnim procentima, a Borac je na krilima iskusnog Marka Marinovića bio ravnopravni takmac u prvom kvartalu, pa je nakon 10 minuta košarke na semaforu stajalo 15:14 za branioca “Žućkove levice”.

Nastavili su Čačani i u drugoj deonici da zonskom odbranom muče crveno-bele, koji psihološki nisu najbolje ušli u ovu utakmicu i u 13. minutu sa dve vezane trojke Nikole Pešakovića dođu do vođstva od 21:20. Pokušavao je strateg crveno-belih Dušan Alimpijević da čestim izmenama pronađe idealnu petorku koja će pokrenuti crveno-bele i to mu je uspelo uparivanjem na spoljnoj liniji Dangubića i Davidovca koji su odličnom igrom u završnici druge četvrtine vratili prednost na konto Crvene zvezde, pa su na petnaestominutni odmor otišli sa prednošću od 36:30.

I na startu trećeg kvartala crveno-beli nisu ličili na ekipu koja je ove sezone ostvarila nekoliko evroligaških podviga, a čačanski sastav je i dalje odlično parirao favorizovanom rivalu, pa je posle 4 minuta igre u nastavku Borac vratio meč u egal – 39:39. Od tog trenutka, Zvezda je povezala nekoliko kvalitetnih odbrana i napada, u jednom trenutku imala osetniju prednost, ali jednostavno dužeg vremenskog intervala dobre igre nije bilo. Crveno-beli su uporno pokušavali da šutem dođu do prednosti, Borac je bio još uporniji sa zonom koja je očito bila ogromna glavobolja za Zvezdine košarkaše, pa se u poslednjih 10 minuta utakmice ušlo sa samo 2 poena viška na kontu Crvene zvezde – 48:46.

Trojkom Stojadinovića na startu poslednje četvrtine Borac je poveo sa 49:48, u 33. minutu i sa 53:51, a uprkos sumnjivim sudijskim odlukama i ranog izlaska iz bonusa Zvezda nije uspevala da konce igre uzme u svoje igre. Kako se bližio kraj nervoza među crveno-belima bila je sve prisutnija, a samopouzdanje u redovima Čačana je sve više raslo, pa je posle 10 vezanih poena fantastičnog Ilije Đokovića u 37. minutu bilo velikih +8 (68:60) za Borac.

Usledio je hičkokovski triler u finišu meča. Todorović je pogodio za trojku za +4, za Borac, Dangubić na drugoj strani uzvratio istom merom, Todorović ponovo pokušao da vrati, da bi na 10 sekundi do kraja Dangubić posle ofanzivnog skoka dobio faul i dva slobodna bacanja, pogodio je jedno, pa je poslednji napad imao Borac. Davidovac je pomalo naivno faulirao Prlju, koji je imao dva penala za polufinale, no krilni centar Čačana bio je oba puta neprecizan, Ročesti je u kontri promašio šut za pobedu, pa je utakmica otišla u produžetke.

Obe ekipe u dodatnih 5 ušle su sa dosta napetosti, a većina poena postignuta je sa linije penala, iz igre ni jedni ni drugi nisu uspeli da ubace bukvalno ništa, a u ključnim trenucima iz ambisa su crveno-bele povukli najiskuniji, prvo Milko Bjelica, a zatim i Džejms Feldin, koji je trojkom na 3 minuta do kraja doneo Zvezdi 5 poena viška (78:73).

Do kraja meča Crvena zvezda nije ispuštala prednost, a evidentan je bio i fizički umor kod Čačana, koji do kraja meča nisu uspeli da vrate rezultat u egal. Nakon 45 minuta košarke na semaforu je stajalo 85:79 za sastav Dušana Alimpijevića.

CRVENA ZVEZDA – BORAC (15:14, 21:16, 12:16, 23:25, 14:8)