KRK 2018: “Panteri” “progutali” Valjevce (VIDEO)

Nije nikakav novitet reći da je razlika u kvalitetu između timova koji nastupaju u ABA ligi i Košarkaškoj ligi Srbije ogroman, a nova potvrda te teze stigla je na otvaranju ovogodišnjeg Kupa Radivoja Koraća, pošto je u prvom meču 1/4 finala FMP deklasirao Metalac sa 101:68.

Niški ljubitelji košarke bili su svedoci kakve takve rezultatske neizvesnosti samo u uvodnih 10 minuta, sve ostalo je bilo puko odrađivanje posla ekipe iz Železnika. Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Filip Čović sa 18 poena, dok su po 14 ubacili Aleksa Radanov i Marko Jeremić. U Metalcu najefikasniji bio je kapiten Đukan Đukanović sa 22 poena.

Oba tima meč su otvorili u grču, pa se na prve poene čekalo minut i po, a poentirao je Boriša Simanić posle ofanzivnog skoka. Iako je bila očigledna fizička i visinska inferiornost valjevskog sastava u odnosu na popularne “pantere”, košarkaši Metalca prilično smelo su ušli u meč i posle 4 minuta košarke vodili 8:6. Pomalo prepotentno i opušteno su košarkaši FMP-a ušli u meč, što su Valjevci umeli da iskoriste i u 8. minutu poveli sa 16:13 na krilima Đukanovića i iskusnog Bojana Krstovića. No, do kraja prvog perioda preko Filipa Čovića učesnik ABA lige iz Železnika je okrenuo rezultat u svoju korist i na prvi mali odmor otišao sa +5 – 21:16.

Već na startu drugog perioda, FMP je ubacio u brzinu više i i serijom od 8:0 za minut i po pobegao na sigurnih +13 (29:16). Mučili su se Valjevci sa organizacijom napada u drugoj četvrtini, sve im je teže bilo da pariraju fizički nadmoćnijem protivniku, pa su prve poene u ovoj fazi utakmice postigli tek u 13. minutu. Spojili su sredinom druge četvrtine košarkaši iz Valjeva nekoliko dobrih napada, dok su u odbrani zonskom postavkom malo zbunili protivnika (29:22), ali je ubrzo FMP ponovo preuzeo primat i sa par efektnih poteza do poluvremena otišao na +10 – 44:34.

Na samom startu drugog poluvremena Filip Čović je namestio nišanske sprave i sa 2 trojke u nizu povisio prednost “pantera” na u tom trenutku maksimalnih +18 – 52:34 i već tada je bilo jasko u kom smeru će otići ovaj meč. Ponestalo je daha sredinom trećeg kvartala valjevskim košarkašima, raspoloženom Čoviću se pridružio i gorostasni Odžo, kojem visoki igrači Metalca nisu mogli ništa, pa je prednost sastava iz Železnika rasla iz minuta u minut i do kraja 3. četvrtine narasla na ogromnih +34 – 79:45.

Dirigentsku palicu od Filipa Čovića u poslednjem kvartalu preuzeo je supertalentovani Aleksa Radanov, koji je prezentovao delić košarkaškog dara koji poseduje, a jedini vredan pomena u drugom poluvremenu u sastavu Metalca bio je bivši centar ekipe Crvene zvezde i FMP-a Đorđe Kaplanović, koji je bio nedovoljan da se izbegne častan poraz.

Na kraju, 101:68 za FMP. FMP će se u subotu u prvom polufinalnom duelu sastati sa pobednikom duela Crvena zvezda – Borac.

FMP – METALAC 101:68 (21:16, 23:18, 35:11, 22:23)

Hala: Čair, Niš

Sudije: Vladimir Jevtović, Ivan Stefanović, Radoš Arsenijević

FMP: Lazarević 6, Čović 18, Uskoković, Jeremić 14, Apić 8, Nenadić 11, Radanov 14, Bursać 6, Radovanović 2, Šešlija 2, Simanić 11, Odžo 9

METALAC: Stamenić 6, Turbić, Đukanović 22, Đekić, Krstović 14, Vasić 5, Marojević 4, Čolović, Mikulić 5, Pavlović 3, Kaplanović 9, Vasić