KRK 2023: Zvezdi derbi i karta za finale

Zahvaljujući sjajnoj igri u drugom poluvremenu košarkaši Crvene zvezde savladali su Partizan 83:75. Izabranici Duška Ivanovića će u nedeljnom finalu braniti trofej protiv ekipe Mega MIS.

U predivnom ambijentu niškog Čaira crno-belima je pripalo prvo, a crveno-belima drugo poluvreme. Izabranici Željka Obradovića imali su potpunu kontrolu u prvih 20 minuta, imali i 18 poena viška, ali je aktuelni branilac trofeja uzvratio istom merom u nastavku, dobio drugo poluvreme 18 poena viška i rezervisao kartu za finale.

Čak petorica košarkaša Crvene zvezde završilo je utakmicu sa dvocifrenim učinkom. Bolji od ostalih bio je Luka Vildoza za 15 poena, a pratili su ga Filip Petrušev i Nemanja Nedović sa po 14. Kod Partizana, najefikasniji akter derbija bio je Džejms Naneli sa 19 poena.

Prštalo je na parketu Čaira od početnog podbacivanja. Igrači oba tima nisu se štedeli, a naročito je bio impresivan defanzivni intenzitet na oba kraja terena. Prvu osetniju prednost stekli su košarkaši Partizana. U šestom minutu poveli su 12:7 najviše zahvaljujući sjajnom igrom u odbrani.

Nakon minuta odmora zatraženog od strane Duška Ivanovića Zvezdina je spojila nekoliko dobrih napada, a proradio je Nemanja Nedović koji je ubacio šest poena u uvodnom kvartalu. Sa druge strane, Zek Ledej nije promašivao sa distance i kažnjavao je svako pomeranje odbrane Crvene zvezde. Četa Željka Obradovića imala je prednost od šest poena nakon prvog kvartala – 21:15.

Početkom druge četvrtine isključen je šef stručnog štaba Crvene zvezde Duško Ivanović zbog žestokih protesta nakon jedne sudijske odluke. Trenersku palicu preuzeo je njegov prvi pomoćnik Karles Marko. Košarkaši Partizana odmah su iskoristili “poklon” sa klupe rivala, postigli pet poena u jednom napadu i prvi put u 12. minutu stekli dvocifrenu prednost 28:17.

Isključenje trenera nakratko je razdrmalo Zvezdine igrače. Spojili su nekoliko dobrih ofanzivnih i defanzivnih poseda, ali su crno-beli brzo vratili prednost na dvocifreni podeok. Matijas Lesor je zagospodario reketom, povezao šest poena, a nakon trojke Džejmsa Nanelija Partizan je imao +18 u 18. minutu – 44:26.

Poslednja tri minuta prvog poluvremena bio je period najbolje igre crveno-belih u prvom poluvremenu. Košarkaši Zvezde serijom 8:0 zaključili su prvo poluvreme i otišli na 15-minutnu pauzu sa podnošljivim deficitom – 44:34.

Na startu trećeg kvartala Crvena zvezda je zaigrala na argentinski pogon. Bekovski duo Kampaco – Vildoza postigao je 11 uzastopnih poena za crveno-bele koji su za manje od četiri minuta igre drastično smanjili zaostatak sa poluvremena – 50:47.

U ovoj četvrtini obe ekipe rano su izašle iz bonusa, pa je dosta ofanzivnih poseda završeno sa linije slobodnih bacanja. Zek Ledej i Dante Egzum zaradili su po četiri penala već sredinom trećeg kvartala, što je mogao biti ozbiljan hendikep za skraženu rotaciju crno-belih.

Kako se približavao kraj ovog perioda Zvezda je pojačavala tempo, a proradio je i Filip Petrušev. Sa sedam vezanih poena u finišu treće četvrtine polivalentni Zvezdin košarkaš je kumovao kompletnom preokretu, pa je nakon 30 minuta na semaforu stajalo 59:58 za aktuelne branioce trofeja.

Surfovala je Crvena zvezda na talasima dobre igre s kraja treće četvrtine i na početku poslednjeg perioda. Petruševu se pridružio Nedović, a ovaj tandem režirao je seriju 10:2 za dva i po minuta, te je Crvena zvezda prvu put stekla osetniju prednost u 33. minutu 69:60. U tim trenucima je sudijska trojka odlučila da napusti teren zbog konstantnog ubacivanja predmeta na teren, pa je utakmica bila prekinuta oko 20 minuta.

Centralna figura u minutima nakon prekida bio je kapiten Luka Mitrović. Odlično je rešavao situacije oko obruča, te sa šest vezanih poena prvi put svojoj ekipi stekao dvocifreni višak na četiri minuta do kraja – 75:64.

Vera u rezultatski povratak nije jenjavala kod Obradovićevih pulena. Pri rezultatu 77:67 Naneli je pogodio koš i dodatno slobodno bacanje, Panter je pogodio trojku, pa je na dva minuta do kraja utakmica bila potpuno otvorena, a rezultat 77:73 za Zvezdu.

Ali, uzvratili su crveno-beli istom merom. Vildoza je pogodio tri slobodna bacanja, a nakon dobre odbrane Bentil je postigao ključne poene. Na kraju, Crvena zvezda je trijumfovala rezultatom 83:75.

U nedejlnom finalu sastaće se Crvena zvezda i Mega MIS, a početak meča zakazan je za 21 sat.

PARTIZAN – CRVENA ZVEZDA 75:83 (21:15, 23:19, 14:25, 17:24)

Hala Čair, Niš

Partizan: Vukčević, Ledej 16, Drezgić, Avramović 3, Panter 12, Smailagić, Egzum 8, Mikić, Naneli 19, Lesor 13, Trifunović 2, Anđušić 2

Crvena zvezda: Vildoza 15, Lazarević, Kampaco 12, Mitrović 11, Lazić 3, Martin 2, Dobrić 4, Nedović 14, Marković, Kuzmić, Petrušev 14, Bentil 8