KRK 2023: FMP preko Metalca do polufinala (VIDEO)

Košarkaši FMP-a poslednji su polufinalisti Kupa Radivoja Koraća za 2023. godinu. Oni su u četvrtak porazili Metalac rezultatom 91:76 i na taj način zakazali borbu za finale sa ekipom Mega MIS-a.

Iako rezultat govori drugačije, valjevski klub pružio je odličan otpor favorizovanom protiviku iz Železnika. Izabranici Branislava Ratkovice dobrano su namučili nominalnog domaćina u ovom meču i, poput Vojvodine i Spartaka, obelili obraz Košarkaške lige Srbije.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Paulius Valinskas sa 20 poena, dok su po 16 dodali Čarls Mur i Nikola Janković. Sa druge strane, odličnu partiju odigrali su Džorden Dafi sa 19 i Čarls Mening sa 16 poena.

Obe ekipe prilično su se mučile u uvodnim minutima prve četvrtine. Teško su i jedni i drugi pronalazili kvalitetna napadačka rešenja, pa je nakon pet minuta igre na semaforu stajalo 10:4 za FMP. Kako je četvrtina odmicala, tako su košarkaši FMP-a povećavali prednost, najviše zahvaljujući disciplinovanoj igri u fazi odbrane. Gro poena popularni Panteri postigli su iz reketa, a prednjačio je trio Izundu – Janković – Stepanović koji je bio skoro nepogrešiv u napadu. Već nakon 10 minuta košarke nominalni domaćin imao je dvocifrenu prednost – 26:12.

Agresivnost u odbrani izabranika Nenada Stefanovića nije jenjavala ni u drugom periodu. Pokušavali su da lakim poenima u tranziciji naplate dobra odbrambena izdanja, što im je u najvećem broju poseda uspevalo. Sa druge strane, Valjevci su se trudili da kombinovanom odbranom nadomeste fizičku inferiornost u odnosu na FMP. Na taj način su bili u egalu kompletnu drugu četvrtinu, ali je FMP na “veliki odmor” odišao sa sigurnim suficitom na svom kontu – 49:34.

Iako je rezultatski deficit valjevskih košarkaša bio osetan nakon prvog poluvremena, puleni Branislava Ratkovice nisu hteli prerano da potpišu kapitulaciju. Štaviše, strpljivom igrom na oba kraja terena nadigrali su favorizovane protivnike u trećoj četvrtini, dobili ovaj period igre rezultatom 24:18, te u poslednjih 10 minuta ušli sa jednocifrenim zaostatkom – 67:58.

Imali su igrači Metalca nekoliko prilika da se u potpunosti vrate u meč, ali su ih neke loše odluke u napadu odvratile sa tog puta. No, ni košarkaši FMP-a nisu briljirali u ofanzivnim posedima i umesto da se rezultatski potpuno odlepe, dozvolili su rivalu da na isteku 35. minuta priđu na samo pet poena minusa – 76:71.

Tada je na scenu stupio Čarls Mur. Najsvežije pojačanje Pantera vezalo je devet poena u četiri uzastopna napada i donelo preko potrebnu stabilnost svojoj ekipi. Ispostaviće da su to bili presudni trenuci u ovom okršaju, s obzirom da igrači Metalca nisu imali snage za novi nalet.

FMP je time postao poslednji polufinalista ovogodišnjeg Kupa Radivoja Koraća, a igrači Nenada Stefanovića trijumfovali su 91:76.

Polufinalni okršaji na Kupu Radivoja Koraća na programu su u petak. U 17 sati sastaće se Mega MIS i FMP, a u 21 sat Crvena zvezda i Partizan.

FMP – Metalac 91:76 (26:12, 23:22, 18:24, 24:18)

FMP: Bič 6, Mur 16, Pavićević, Šaranović, Stepanović, Simović, Izundu 11, Janković 16, Dženkins 7, Vujičić, Manojlović 4, Valinskas 20

Metalac: Bajić 8, Dafi 19, Ilić 3, Simanić 5, Stefanović 8, Šešlija, Mening 16, Durmo 11, Janković, Stevanović 2, Teofilović, Luković 5