Aleksinčani do pobede u derbiju sa igračem manje (VIDEO)

Tradicija rivalstva aleksinačkog Napretka i Morave iz Žitkovca traje već decenijama, a stepen užarenosti emocija na njihovim utakmicama je uvek veliki, dok u trenucima kada su timovi izjadnačeni kvalitetom stigne i do tačke usijanja.

Upravo tu tačku je dostigao u subotu 30. marta kada je na Gradskom stadionu u Aleksincu u okviru 21. kola Okružne lige Nišavskog okruga Napredak dočekao ekipu Morave. Obe ekipe su na utakmicu došle u izuzetnoj formi, nakon niza pobeda, uz razliku što su gosti iz Žitkovca prvoplasirani u takmičenju, dok je aleksinački tim na petoj poziciji, ali sa realnim šansama da se do kraja prvenstva uključi u borbu za sam vrh tabele.

Sve te okolnosti dovele su do izuzetno velikog interesovanja publike za ovaj meč, zapadna tribina Gradskog stadiona bila je skoro kompletno puna, a navijači oba tima vidno uzbuđeni zbog utakmice.

Takva atmosfera se od starta prenela i na teren i od prvog zvižduka sudije Miloša Savića bilo je jasno da su igrači previše nervozno ušli u meč. U prvih 10 minuta viđeno je dosta faulova i više lopte van terena nego u igri. Prvu i jedinu šansu u tom delu utakmice propustili su gosti iz Morave u sedmom minutu meča.a

U 12. minutu jedan detalj je preokrenuo čitav tok utakmice. Gruba igra je eskalirala sukobom igrača, a kapiten domaćih Radoslav Janković nije mogao da se iskontroliše, glavom je udario igrača Morave i apsolutno zasluženo dobio crveni karton.

Od tog trenutka igra u polju se nije preterano promenila, i dalje je bilo više oštrih startova i prekida nego igre, ali je na opšte iznenađenje inicijativu preuzela ekipa Napretka, iako sa igračem manje u polju. Aleksinčani su prvu ozbiljniju šansu imali u 18. minutu meča kada je Hristijan Kitić propustio priliku, a u 27. minutu su i materijalizovali svoju igru golom iz jedanaesterca. Prodor Dejana Arsića po levoj strani neoprezno je zaustavio Bratislav Novković iz Morave, a iz penala siguran je bio Bogdan Spalević i Napredak je poveo 1:0.

Do poluvremena se nije mnogo toga promenilo u igri oba tima, osim što su gosti postali odlučniji u nameri da postignu gol i iskoriste prednost igrača više, a najbolju šansu za to imali su u u 39. minutu kada nisu u više navrata iskoristili veliku gužvu pred golom Stefana Miletića. Odličnu šansu propustili su i domaći u 42. minutu, ponovo se u prilici našao Kitić.

Drugo poluvreme donelo je još veću borbu i agresivnost na obe strane, tenzija se povećavala, malo je bilo fudbalskih poteza a mnogo posla za sudijsku trojku.

Detalj iz 65. minuta je ponovo preokrenuo ritam utakmice i ponovo to nije bio sportski trenutak nego još jedan crveni karton. U želji da što pre izvrše izmenu igrači Morave nisu sačekali znak sudije koji je to po pravilima kaznio žutim kartonima, ali je igrač Morave Martin Ristić već imao karton i zaradio je isključenje. Od tog trenutka u polju su snage bile izjednačene što je Napretku olakšalo posao u nameri da odbrane rezultat.

Do kraja utakmice je bilo samo par ozbiljnih pokušaja Morave da ugroze gol domaćih, bilo je još dosta faulova i prekida kao i još jedan crveni karton domaćih u zaustavnom vremenu.

Na kraju, u izuzetno borbenoj utakmici, viđeno je malo fudbala, a mnogo nervoze i prekida. Dodeljena su tri crvena kartona i jedanaest žutih, a meč je produžen tri minuta u prvom i osam u drugom poluvremenu. I pored svega opisanog, publika na tribinama je uglavnom bila zadovoljna jer je derbi velikih komšijskih rivala opravdao očekivanja, odigran je bez kompromisa i biće tema razgovora još dosta nakon završetka. Najvažnije, Napredak je pobedio rezultatom 1:0 i prišao je na tabeli ekipi Morave na samo četiri boda zaostatka.

Morava već u narednom kolu ima priliku da popravi utisak i pred svojim navijačima dođe do bodova protiv Radničkog 1947, dok aleksinački Nepredak trku za vrh tabele nastavlja gostovanjem ekipi Sloge.