Dr Saša Veličković, šef Katedre za individualne sportove Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu i šef Stručnog štaba Gimnastičkog kluba „Niš“, ponovo je izabran za predsednika Gimnastičkog saveza Srbije.
Veličkovićev mandat je produžen na još četiri godine jednoglasnom odlukom Skupštine Gimnastičkog saveza.
„Verujem da je Skupština imala u vidu činjenicu da je Savez u proteklom mandatu postao dinamičniji, iz čega su proistekli neki novi rezultati“, kaže dr Saša Veličković.
On dodaje da su stabilizovali finansijsku situaciju.
„U narednom periodu možemo intenzivnije da se bavimo gimnastičarima, njihovim rezultatima i uslovima za rad. To je bila okosnica mog programa, koji je Skupština usvojila“.
Nastojeći da poveća konkurentnost na medjunarodnim takmičenjima, ali i da podstakne domaće gimnastičarke, Savez je odlučio da prihvati pomoć stranih takmičarki. Uskoro će grb Srbije nositi Viktorija Trikina, svojevremeno šampionka Rusije, za koju je procedura dobijanja srpskog državljanstva u završnoj fazi. Osim nje, stići će i Natalija Džekobi iz SAD, koja već ima državljanstvo Srbije, jer joj je majka iz Bele Palanke kod Niša.
U ritmičkoj gimnastici biće učinjen strateški zaokret favorizovanjem grupnih vežbi, jer se u Savezu procenjuje da je kroz grupne nastupe put do značajnijih rezultata i medalja kraći. A naša gimnastika je gladna medalja, tim pre što je bez njih mnogo teže doći do podrške države i sponzorstava.
Mnogo složeniji posao predstoji u muškoj gimnastici. Tamo je poslednjih godina već formirana grupa osvajača medalja na značajnim međunarodmim takmičenjima. Predvodi je Petar Vefić iz Kostolca, od kojeg se očekuje da se na predstojećem prvenstvu Evrope plasira u finale višeboja i razboja. Na „svojim“ spravama do finala bi mogli doći i Ivan Dejanović iz Novog Sada (vratilo) i Dušan Đorđević iz Niša (parter i preskok).
Uz uobičajene probleme zbog nedostatka dvorana za trening, koje postoje samo u Kostolcu i (uslovno) u Novom Sadu, srpski gimnastičari suočeni su i sa specifičnom finansijskom poteškoćom. Prema našim propisima, najuspešniji sportisti na državnim prvenstvima svake godine stiču pravo na podsticajnu stipendiju države, ali samo do navršenih 26 godina. Posle toga, u doba pune takmičarske zrelosti, ostaju bez ikakve finansijske potpore, pa se suočavaju s dilemom da li da svoje vreme i napore posvete titulama ili da se late posla od kojeg može da se živi. Naredna godina trebalo bi da donese izvesno rešenje za taj problem.
Olakšanje za finansijske probleme čine memorandumi o saradnji koje je Savez, prvi put u svojoj istoriji, potpisao sa gimnastičkim savezima Japana, Azerbejdžana i Crne Gore. U okviri te saradnje Japan je omogućio srpskim gimnastičarima pripreme u Tokiju i finansirao je učešće srpske reprezentacije u ritmičkoj gimnastici na prestižnom tokijskom Aeon-kupu.
Od Azerbejdžana su naši gimnastičari dobili mogućnost besplatnih priprema za sve gimnastičke sportove u njihovom gimnastičko centru, jednom od najsavremenijih u svetu. Naši reprezentativni timovi već su koristili ove godine besplatno učešće na svetskim kupovima u Bakuu i organizaciju priprema za ritmičku gimnastiku.
NACIONALNI CENTAR U NIŠU
Važno mesto u programu rada i razvoja Gimnastičkog saveza Srbije do 2028. godine, koji je podneo dr Saša Veličković, ima infrastrukturni razvoj u kojem je centralno mesto dato izgradnji nacionalnog gimnastičkog centra u Nišu. Po rečima dr Veličkovića, Grad Niš je za ovu svrhu namenio lokaciju u parku Čair, nedaleko od pruge koja će biti uklonjena. Urbanistički projekat je završen, a u toku je priprema projektne dokumentacije za dobijanje građeviske dozvole.
Dr Veličković ističe da projekat nacionalnog gimnastičkog centra ima snažnu podršku gradonačelnika Niša, predsednika Međunarodn gimnastičke ffederacije, japanskog ambasadora u Beogradu i Gimnastičke federacije Japana. Japanska gimnastička federacija odlučila je da budućem nacionalnm centru u Nišu donira komplet sprava za žensku sportsku gimnastiku.
U okviru napora da se oživi i omasovi gimnastika u Srbiji, fokus će biti na gradovima kao što su Vranje, Jagodina, Ub i druga mesta gde postoji potencijal za razvoj ovog sporta, ali nedostaju infrastruktura i organizacija.
Piše za Niške vesti: Zoran Marjanović