Niški Real opet u Evropi (VIDEO)

Posle pobede nad Napretkom od 4:1(2:1)  u poslednjem kolu plej-ofa Superlige Radnički je posle više od tri decenije obezbedio izlazak na evropsku scenu.

Direktni konkurent za treće mesto Spartak je u Beogradu poražen od Partizana rezultatom 2:0 tako da su Nišlije zauzele treće mesto sa istim brojem bodova kao i Subotičani. Odlučio je bolji plasman u regularnom delu.

Pred rekordnim brojem gledalaca na Čairu je viđena jedna otvorena utakmica od presudnog značaja za Nišlije, a bez ikakvih imperativa za Napredak. Upravo to je omogućilo Kruševljanima da rasterećeno uđu u meč, i dok su fudbaleri  Radničkog još bili u grču zbog važnosti meča, stvore nekoliko dobrih prilika.

Uzvratio je Radnički već u 6. minutu kada je posle prodora i centaršuta kapitena Jovanovića, Caki Stojanović prelepo šutirao iz voleja, ali je golman Petrović još lepše intervenisao. Nakon akcije iz kornera šut je oprobao i Noma, ali je bio neprecizan.

Pet minuta kasnije – muk na Čairu. U začetku napada Nišlija Noma je izgubio loptu. Usledila je brza kontra, Rušević je odložio loptu za Eskića, a ovaj je snažnim udarcem smešta u mrežu iza leđa golmana Šaranova. 1:0 za goste.

Ko zna kako bi se situacija na terenu odvijala da sudija Bojan Nikolić u 12. minutu nije napravio veliku grešku zaustavivši još jedan kontranapad Kruševljana. Rušević je imao otvoren put ka golu Radničkog kada je napad zaustavljen, iako je u trenutku dodavanja napadač Napretka bio na svojoj polovini.U 16. minutu posle prekršaja nad Mrkićem na dvadesetak metara od gola Napretka, dosuđen je slobodan udarac koji u gol pretvara iskusni Saša Stojanović.

Krenuli su tada niški fudbaleri odlučnije. Pritiskali su zadnju liniju gostiju nebi li što pre došli do željenog vođstva. U 21. minutu posle centaršuta Mrkića sa leve strane u odličnoj prilici se našao Aleksandar Jovanović, ali je loše zahvatio loptu i ona odlazi pored gola.

Deset minuta kasnije Radnički pravi kompletan preokret. Slaviša Stojanović je pogotkom završio prelepu kombinaciju koju izveo sa Mićićem I Mrkićem za erupciju oduševljenja na Čairu.

Rezultatom 2:1 se otišlo na odmor, a i drugi deo je započeo šansom gostiju. Napadač Kruševljana, Anes Rušević je iz izgledne situacije glavom šutirao pored gola.

U 48. minutu, opet posle pritiska na odbranu Napretka, Nišlije uzimaju loptu, ona ide u šesnaesterac Kruševljanja ka Saši Stojanoviću koji pada, a sudija Nikolić čini se opet pravi grešku i olako pokazuje na belu tačku. Siguran izvođač kaznenog udarca bio je Slaviša Stojanović  i svojim drugim golom povećava vođstvo Radničkog  na 3:1.

Tog trenutka utakmica kao da je rešena pa se do kraja igralo u laganom ritmu. Beležimo sjajan pokušaj raspoloženog Cakija Stojanovića u 53. minutu kada je dobro zagrejao dlanove gostujućeg golmana.

Zapretili su i gosti preko rezerviste Ivanovića u 77. minutu, ali su Šaranov, a zatim i Nikola Stanković uspeli da otklone opasnost od gola Radničkog.

Tačku na ovu utakmicu, ali i sezonu stavio je Marko Mrkić.  U 85. minutu, posle duge lopte Miloša Petrovića Mrkić je istrčao pred gol Kroševljana. Uspeo je da lobuje golmana Petrovića za konačnih 4:1 na ovom meču i treće mesto Nišlija na tabeli Superlige.

Posle jedne turbulentne sezone za Radnički, gde je na klupi promenjeno čak pet trenera,  superligaš sa Čaira ipak je obezbedio dugo očekivani izlazak na evropsku scenu. Bez obzira što je račun kluba često blokiran zbog starih dugovanja, a stadion Čair u stanju koje se UEFI sigurno neće dopasti iz kluba poručuju da neće biti problema oko evropske licence i da je ta stvar praktično već završena.