Iako reprezentacije Srbije nema na kontinentalnim takmičenjima, ovogodišnje takmičenje glavnom gradu Bosne i Hercegovine (BIH) nije proteklo bez Nišlija. Naime, na poziv predsednika SKK BIH, Alage Pašića, dva člana akademskog osoblja Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu (FSFV) su imali privilegiju da borave u Sarajevu tokom celokupnog trajanja prvenstva. Reč je o prof. dr Marku Aleksandroviću i dr Miljanu Hadžoviću, poznatim istraživačima i stručnjacima u sportu osoba sa invaliditetom, koji su naši sagovornici.
Plasman BiH u A diviziju – uspeh sistema
Reprezentacija BIH je odigrala odlično celo takmičenje, plasmanom u finale je ostaren san – ulazak u A diviziju. Nije prvi put da je reprezentacija BIH u košarci u kolicima ostvarila plasman u A diviziju. To se desilo početkom prve i druge decenije ovog veka. Poslednjih par godina se uvek bilo na korak plasmana u A diviziju, ali sada su se „kockice složile“. Za to postoji i obrazloženje.
„Podržana je struka i iskustvo. Prof. dr Behudin Bajgorić, profesor Univerziteta u Zenici i poznat košarkaški stručnjak, pune tri godine profesionalni selektor. Prethodni selektor, Edis Imširović iz KIK „Zmaj“ iz Grdačca, pomoćnik je prof. Bajgorića, što pokazuje da je održan kontinuitet u stručnom štabu.. Stručni štab upotpunjuju i Almir Halilagić, iz KIK „Una Sana“ iz Bihaća, Elvir Purić iz KKI „3K“ iz Sarajeva i Novo Trifunović iz KKK „Bijeljina.“ – objasnio je prof. dr Marko Aleksandrović.
Pored stručnog štaba, naši sagovornici naglašavaju je odlika igračkog kadra reprezentacije BIH je da tokom sezone imaju mnogo utakmica, u domaćoj i regionalnoj ligi, a mnogi igraju u jakim ligama po Evropi (nemačka, italijanska, austrijska, francuska).
„Gotovo svi klubovi koji su članovi SKK BIH su matični ili trenutni klubovi igrača reprezentacije BIH (KKI „Vrbas“ – Banja Luka, KKI „Bijeljina“ – Bijeljina, KKI „Bosna“ – Zenica, KKK „3K“ – Sarajevo, KKK „Una Sana“ – Bihać i KKI „Sana“ – Sanski Most). Igrački fond je bogat. Reprezentativci dolaze sa prostora cele BIH. Ramo Rekanović, Amir Čolić, Dino Dizdarić i Adnan Šečić dolaze iz Bihaća, Nihad Majstorić iz Sarajeva, Dražen Duvnjak iz Zvornika, Enes Kamberović iz Gradačca, Nermin Hujić iz Sanskog Mosta, Strahinja Rosuljaš iz Bijeljine, Bego Mahovac iz Zavidovića, Nafiz Arnaut iz Zenice, Admir Ahmedhodžić iz Sarajeva.“ – rekao je dr Miljan Hadžović.
Naši sagovornici naglašavaju toplo gostoprimstvo predstavnika SKK BIH, lokalnog organizacionog odbora, stručnog štaba i igrača reprezentacije BIH.
„Još od Evropskog prvenstva B divizije u košarci u kolicima sam neformalni deo SKK BIH i deo reprezentacije BIH. Odavno se ne osećam kao gost kada sam u njihovom društvu, kao ni u Sarajevu u koje upravo zbog košarke u kolicima i dolazim. Zahvaljujem se rukovodstvu SKK BIH, predsedniku Alagi Pašiću, stručnom štabu, selektoru prof. dr Behudinu Bajgotiću, svim reprezentativcima BIH koji su nam svih ovih godina omogućili da imamu vezu sa vrhunskom košarkom u kolicima. Na taj način održavamo svoje međunarodne kontakte.“ – naglašava prof. dr Marko Aleksandrović.
SKK BIH – Ozbiljna sportska organizacija
SKK BIH postoji (uz određene statutarne promene) od 1996. godine i od osnivanja je član IWBF. U takmičenjima SKK BIH su stasali mnogi reprezentativci BIH, ali i Srbije i Hrvatske. Isto tako, mnogi klubovi članice SKK BIH su imali uspeha u evropskim klupskim takmičenjima i regionalnim ligama. Pored igrača i trenera, razvijaju se sudije, delegati i klasifikatori.
„Mnogi od njih su deo najjačih svetskih takmičenja, kao što su Paraolimpijske igre, svetska i evropska prvenstva, kao i evropska klupska takmičenja. Doskorašnji sudija međunarodnog ranga, Damir Kunosić, biće delegat na utakmicama na Paraolimpijskim igrama u Parizu, a ujedno je član kancelarije generalnog sekretara IWBF, Norberta Kučere. IWBF sudije iz SKK BIH su još: Mia Dojčinović, Ernad Karović i Aldin Dedić. Mnoge sudije košarke u kolicima koje su stasale u okviru takmičenja SKK BIH sada žive i dele pravdu u drugim zemljama (Dino Duraković u Švedskoj, Saša Lakić u Austriji, Milan Stojančević u Nemačkoj).“ – rekao je prof. dr Marko Aleksandrović.
SITAB – ERASMUS PLUS PROJEKAT NIŠKOG FSFV-a U SARAJEVU
Niška akademska delegacija je tokom Evropskog prvenstva B divizije u košarci u kolicima sprovodila informativne aktivnosti u okviru Erasmus plus projekta SITAB („Social inclusion throught adapted basketbal“). Reč je o projektu koji ima za cilj da promoviše inkluziju i različitost kroz sport. Pored FSFV-a, konzorcijum čine: u ulozi koodinatora bugarski Balkans Wheelchair Basketball League (BWBL) i makedonski Pro Ball Academy (PBA).
„SITAB traje 18 meseci i kao krajnji ishod će objaviti bateriju motoričkih testova za košarkaše u kolicima u razvoju. Želimo da što više trenera i igrača košarke u kolicima upoznamo sa aktivnostima u okviru SITAB-a, ali i širu javnost. Sa druge strane, dragocen nam je svaki savet, sigestija i komentar, a na kontinentalnoj smotri se može u kratkom vremenu razgovarati sam mnogo eksperata iz košarke u kolicima.“ – obrazložio je dr Miljan Hadžović, najupućeniji u projekat SITAB, inače jedini doktor sportskih nauka iz oblasti košarke u kolicima od Bosfora do Alpa.
EMPOWER – ERASMUS PLUS PROJEKAT SPROVEDEN I TOKOM PRVENSTVA
Iako mlad, Savez klubova košarke u kolicima (SKKK), aktivan je u takmičarskim sadržajima, lokalnim, nacionalnim i međunarodnim projektima. SKKK-u je odobren Erasmus plus projekat mobilnosti sportskog osoblja. Svoje organizacione i trenerske kapacitete će osoblje SKKK-a usavršavati u okviru Hrvatskog saveza košarke u kolicima (HSKUK). Predstavnici SKKK-a i osobe koje će biti na mobilnosti, predvođeni projekt menadžerom, dr Miljanom Hadžovićem, imali su sastanke sa predstavnicima rukovodstva HSKUK-a.
„HSKUK je kao i SKK BIH, jako organizovan savez, sa velikim brojem klubova, igrača, sudija… Deo su velikog, organizovanog i dobro uređenog sistema Hrvatskog paraolimpijskog odbora i IWBF. Imaju sjajne igrače, koje predvode Ante Štimac i Ademir Demirović, desetak klubova u raspoređenih u dve lige, četvoricu IWBF sudija, od kojih će dvojica suditi na predstojećim Paraolimpijskim igrama u Parizu, Dražena Štroka i Krunoslava Peića. U vrhu IWBF – Evropa se nalazi i Ivan Dabo.“ – objašnjava dr Miljan Hadžović.
Pored usavršavanja u organizaciji i treningu, stručna praksa će biti usmerena i u uvidu u pravni saobraćaj i sportsko pravo, marketing, način nalaženja sponzora, pristup osobama sa invaliditetom i animiranju volontera.
„Nema sumnje da će boravak u Hrvatskoj biti od značaja za SKKK. Pored opservacije rada centrale HSKUK, imaćemo uvid i u rad klubova širom Hrvatske (Zagreb, Split, Slavonski Brod, Varaždin, Rijeka, Šibenik…). Zahvalan sam predstavnicima rukovodstva HSKUK-a, predsedniku Ivicu Vujici, generalnom sekretaru Damjanu Liski, na poverenju i podršci.“ – daje detalje dr Miljan Hadžović.
NIŠTA BEZ KKK NAIS
Želja za napredovanjem i da se bude u korak sa vrhunskom košarkom u kolicima je veoma jaka među članovima KKK Nais iz Niša. Igrači KKK Nais, Aleksandar Marinković, Bratislav Kostić i Filip Jovanović, u svojoj organizaciji su boravili u Sarajevu i učestvovali u završnim.
“Na turnirima regionalne lige i domaćem prvenstvu, ali i na turnirima prijateljskog karaktera, imali smo prilike da upoznamo košarku u kolicima na Balkanu. U Sarajevu smo imali priliku da se upoznamo sa ljudima iiz košarke u kolicima van našeg podnevlja. Opservirali smo njihov pristup utakmicama, načinu zagrevanja, načinu igre… Drago nam je da su zajedno sa nama bili i selektor Slobodan Banjac i reprezentativac Željko Likić, ljudi koji odavno pripradaju vrhunskoj košarci u kolicima.“ – rekao je Aleksandar Marinković, igrač KKK Nais.