AKL: Završen je prvi deo sezone, sledi zimska pauza (VIDEO)

Utakmicama koje su odigrane prethodnog vikenda, dvanaestog po redu, stavljena je tačka na prvi, jesenji, deo takmičenja. Najuspešnije ekipe bile su Tajchy Thunders i AKK Tvrđava koje su prvi deo sezone završile sa samo dva poraza. Neki od pojedinaca koji su obeležili ovu polusezonu, barem po statistici, su svakako prošlogodišnji MVP regularnog dela takmičenja Milenković Miroslav iz ekipe AKK Rekreativci, Marković Stefan iz novajlija Milšped JUG koji je najbolji strelac dosadašnjeg dela takmičenja, Radojević Andrija iz Tajchy Thunders-a sa najviše postignutih trojki, Stevanović Marko sa najviše asistencija iz AKK Tvrđave, Mitrović David iz Trust the process-a sa najviše ukradenih lopti, zatim Nešić Vuk iz AKK Legionari kao najbolji bloker i Milenković Milan iz AKK Tvrđave kao igrač sa najviše uhvaćenih skokova do sada. Evo i kraćih izveštaja poslednjeg kola 2023. godine.

Milšped JUG vs. Hummingsubs – utakmicu dobila gostujuća ekipa službenim rezultatom (0:20) zbog nemogućnosti domaće ekipe da sakupi dovoljan broj igrača za nastup u ovom kolu.

Brew crew vs. AKK Legionari – lepa utakmica za gledanje, sa puno atraktivnih poteza i par lepih zakucavanja najkorisnijeg igrača ovog kola Nešića koji je upisao novi dabl dabl učinak u ovom kolu (15 poena i 10 skokova uz 5 asistencija) za ukupan indeks korisnosti 31. U stopu su ga pratili saigrači Milošević sa svojim dabl-dabl učinkom od 15 poena i 11 skokova i Marković koji je zabeležio 28 poena. Na poluvremenu su gosti imali nedostižnih plus 20 razlike u odnosu na protivnika i do kraja su samo održavali svoju ekipu u vođstvu. Razlika bi verovatno bila i mnogo veća da Brew u svojim redovima nije imao raspoloženog strelca Ristića koji je bio jedina svetla tačna u poraženom sastavu sa 23 poena. Iako su u sezonu ušli sa mnogo većim ambicijama već sada je jasno da će simpatična ekipa Crew-a ostati bez toliko željenog plasmana u Plej of, ali da im ostaje Amateur Kup kao nada da će možda ovu sezonu ipak završiti sa nekim od trofeja. Za Legionare je ovo bitan trijumf u borbi za mesto koje vodi u doigravanje, a koja će ove godine biti neizvesnija nego prethodnih.

Predatori vs. Niški medvedi 49:56 – aktuelni šampioni lige su ovu godinu završili pobedom, a njihova žrtva bila je mlada ekipa Predatora, kojoj je ovo bio šesti poraz u nizu. Domaći su dali sve od sebe kako bi iznenadili Medvede, ali je neizvesnost na meču trajala samo tokom prvog poluvremena. U trećoj četvrtini su gosti svom protivniku dozvolili svega 5 poena, te u četvrtoj lako kontrolisali susret i priveli ga kraju u svoju korist. Možda je Stojijlkoviću falio još jedan raspoloženi saigrač kako bi se iznenađenje desilo, ali njegov 21 poen uz 12 skokova, nije bio dovoljan za to. Igračem utakmice proglašen je Veličković koji je postigao 25 poena, a pratio ga je Bosić sa 15 uz 9 skokova.

Margerski tigrovi vs. Trust the process 45:47 – iako je Ttp u neku ruku već obezbedio Plej of sjajnim rezultatima u dosadašnjem delu sezone, dobre partije Tigrova im i dalje ne garantuju plasman u najboljih 8. Možda će ova utakmica i neizvestan poraz biti prevaga na tabeli kada se bude odigralo još tri kola nakon zimske pauze, a možda im ovaj poraz pred prolećni deo bude vetar u leđa da izbore povoljan plasman. Možda bi ova veoma neizvesna utakmica imala i drugačiji ishod da su Tigrovi uspeli da naprave faul u poslednjih 15-ak sekundi, ali šta bi bilo kad bi bilo. Najbolji pojedinci domaćih su bili njihovi centri Mikuljanac (indeks 26) i Đorđević (indeks 14) koji su kombinovano postigli 16 poena, uz upisan 21 skok. U pobedničkoj ekipi najbolji je bio Radenković, koji je u bitnim trenucima meča ostao smiren i siguran. Upisao je 25 poena, uz 4 ukradene lopte i čak 9 pretrpljenih faulova.

Tajchy Thunders vs. KK Senior 76:47 – trenutni lider na tabeli uspeo je da savlada i ekipu Seniora koji je u ovaj susret ušao nakon dve vezane pobede. Iako je ovaj meč, zbog kvaliteta koji poseduju obe ekipe, trebao da važi za jedan od derbija kola Tajchy se potrudio da to ne bude tako. Držali je Senior priključak tokom prvog poluvremena, ali je Tajchy konstantno bio u vođstvu. U drugom poluvremenu su domaći dodali gas i postigli 44 poena, dozvolivši svom protvniku samo 10 u trećoj, odnosno 12 poena u poslednjoj četvrtini. Kod gostiju se istakao Đukić sa 13 skokova i 12 poena, koliko je postigao i Mitrović, dok su kod domaćih čak četvorica igrača imala dvocifreni poenterski učinak. Najefikasniji bio je Begović sa 17 poena, ali je titula igrača utakmice pripala Veličkovu koji je pored 13 poena upisao i 14 skokova. Tajchy će nastavak takmičenja dočekati kao lider na tabeli sa skorom 10-2, a Senior, koji ima i dve utakmice manje, će u nastavku morati da ima stoprocentan učinak kako bi se nadao plasmanu u Top 8.

AKK Rekreativci vs. Old school wolves 49:46 – ova utakmica bi se mogla nazvati derbijem sredine tabele. Trijumf je donosio priključak timovima u borbi za plasman u Top 8, a poraz bi mogao značiti i definitivno opraštanje od plasmana u završnu fazu. Kada se pogleda statistika sa ovog meča vidi se upravo ovo što je rečeno, neizvesna borba za svaki poen do samog kraja. Na kraju je presudila prisebnost igrača domaće ekipe koja je na ovom susretu bila bolja taman toliko kolikom je i razlikom dobila ovaj susret. Najefikasniji su ponovo bili Milenković (10 poena i 11 skokova) i Mičković (10 poena), a priključio im se i mladi Janković sa 15 poena na ovom susretu. U poraženom sastavu najviše su se istakli Petrović sa 10 i Stefanović sa 11 poena.

Mily Milk vs. AKK Tvrđava 41:67 – obe ekipe su pred početak kola imale po 2 poraza, te je ovaj okršaj okarakterisan kao derbi 12. Kola. Tako je i delovalo tokom većeg dela meča – nakon završetka treće četvrtine ekipa Mily Milka imala je svega 8 poena zaostatka, ali su gosti uspeli da za nešto više od 3 minuta igre u četvrtoj četvrtini postignu 12 poena, a ne prime niti jedan. Nervoza se uvukla pod kožu domaćina, te je meč nakon ove serije bio rešen. Igrač utakmice bio je Ničić, koji je zabeležio svoj prvi dabl-dabl ove sezone, postigao je 13 poena uz 10 skokova. Sjajno je svojim timom dirigovao Stevanović koje pored 9 poena imao i 8 asistencija, a tandem “visokih” igrača gostiju Ivković – Milenković kombinovano je upisao 27 poena i 20 skokova. Kod domaćih jedini raspoloženi za igru bili su Popović sa 10 poena, 5 skokova i 4 asistencije i Šćekić koji je pored 6 poena imao i 11 skokova.

Kraljevi ove igre vs. Lokomotiva 56:35 – nakon šokantnog poraza u prošlom kolu ekipi Kraljeva je bila preko potrebna pobeda kako bi se vratila na pravi put, a to je put koji vodi ka plasmanu u Top 8 gde im je sigurno mesto i gde su se nalazili prethodnih sezona. Prošle sezone su bili najprijatnije iznenađenje i dugo bili lideri, ali ove je situacija drugačija. Na zimsku pauzu odlaze sa skorom 6-6 što im neće biti dovoljno da stignu do cilja, te ih očekuje uzbudljiva završnica u prolećnom delu. Što se Lokomotive tiče, oni su ovim porazom i definitivno udaljili sebe od plasmana i potrudiće se da uigraju tim u drugom delu kako bi bili spremni da eventualno napadnu trofej u Kupu. Na ovoj utakmici najefikasniji bili su Najdanović sa 13 poena i Simonović sa 11 poena i 5 asistencija. Simonović je proglaše i igračem utakmica na kraju. U poraženom sastavu se jedini istakao Stefanović sa 6 poena i 6 skokova.