Niš po 13. put domaćin finala Kupa u košarci

Takmičenje u nacionalnom Kupu igra se od 1959. godine, kada je u Beogradu trofej osvojila KK Ljubljana. Kup nije igran 1961. godine, kao i u periodu od 1963. do 1968. Najuspešnija ekipa u ovom takmičenju, u staroj Jugoslaviji, bila je zagrebačka Cibona, koja je do 1991. osvojila čak osam trofeja. U periodu SR Jugoslavije najuspešniji je bio Partizan, sa šest trofeja u 11 sezona. Od sezone 2002/03 takmičenje nosi ime Radivoja Koraća i u tom periodu najuspešniji su Partizan i Crvena zvezda sa po pet trofeja. Od 2013. godine pobednik nacionalnog Kupa dobija repliku originalnog trofeja Kupa Radivoja Koraća koji se od 1972. do 2002. dodeljivao pobedniku međunarodnog takmičenja. Time je realizovana ideja Košarkaškog saveza Srbije koju su podržali čelnici FIBA Evrope da “Žućkova levica” nastavi svoj život kroz srpski Kup.

Najuspešniji klub iz Srbije u domaćem Kup takmičenju je Partizan sa 13 trofeja. Sledi Crvena zvezda sa osam, FMP Železnik je osvojio četiri, OKK Beograd ima tri, a po jednom su Kup osvajali beogradski timovi Radnički i IMT, dok je najnovije ime sa trofejom “Žućkove levice” Mega Leks, koji će ove godine braniti trofej.

Finalni turnir ovogodišnjeg Kupa Radivoja Koraća će se od 16. do 19. februara igrati u dvorani “Čair”. Niš će tako 13. put biti domaćin finalne utakmice ili finalnog turnira nacionalnog Kupa, po čemu je apsolutni rekorder. Beograd je bio organizator pet, Novi Sad tri puta, a Kragujevac dva. Računajući SFRJ, SRJ i SCG, ovo će biti 52. takmičenje nacionalnog Kupa (15. od kada nosi ime Kup Radivoja Koraća).

Niš i muška košarka u zlatnim vremenima jugoslovenske, kasnije i srpske, košarke nisu imali mnogo dodirnih tačaka. Igra pod obručima nije imala bitnije uspehe u Nišu sve do pojave Ergonoma početkom 21. veka, a prethodnih godina je preko OKK Konstantina doživela svoje najuspešnije trenutke. Dugo je jedina veza Nišlija i vrhunske košarke bio nacionalni Kup, čiju su završnicu čelnici Saveza sa zadovoljstvom davali Nišlijama i nikada se nisu pokajali. Danas je u košarkaškom svetu dvorana Čair sinonim za Kup Radivoja Koraća.

 

(1975)
Sportska hala “Čair” u Nišu je izgrađena 1974. godine. Inicijalna kapisla da se ona napravi bila je ženska košarka koja u Nišu ima mnogo bogatiju istoriju od muške. Košarkašice Studenta, koje su 70-ih i 80-ih godina prošlog veka bile uZoran Moka Slavnić vrhu jugoslovenske košarke, nisu u to vreme imale gde adekvatno da ugoste protivničke ekipe, pa je to bio “tas na vagi” koji je presudio da Niš dobije takav sportski objekat. “Niška lepotica” je odmah postala atraktivna za organizaciju velikih sportskih događaja i kao logičan sled događaja nametnulo se održavanje finala nacionalnog Kupa 1975. godine u njoj.

Finalisti su bili Crvena zvezda i Jugoplastika, a koliko je Niš u tom periodu bio željan igre pod obručima najbolje govori podatak da je treningu crveno-belih prisustvovalo više od 1.000 gledalaca. Beogradski tim je tih godina osvajao trofeje, u Niš su stigli nakon najboljeg internacionalnog rezultata ostvarenog sezonu ranije. Osvojili su evropski Kup pobednika kupova. Uz veliku podršku publike, Crvena zvezda je zabeležila pobedu u finalu. Jugoplastika je savladana rezultatom 81:79. Utakmicu je obeležio duel vrhunskih igrača, Zorana Moke Slavnića sa jedne i Rate Tvrdića sa druge strane. Uspešniji je bio Moka koji je i izabran za najboljeg igrača finala, a kao nagradu je dobio televizor niškog privrednog giganta “Elektronske industrije”. Slavnić je u finalu bio najefikasniji sa 25 poena.

Ta generacija crveno-belih je po mišljenju većine najjača u Zvezdinoj istoriji. U sedam godina Crvena zvezda je osvojila pet trofeja (dve titule prvaka države, dva nacionalna kupa i međunarodni Kup pobednika kupova), a opšti utisak je da je mogla i morala mnogo više.

Sastav pobednika: Goran Rakočević, Grujičić, Ivan Sarjanović, Žarko Koprivica, Radivoje Živković, Vesko Pajović, Dragan Kapičić, Ljubodrag Simonović, Dragiša Vučinić, Dušan Spasojević, Dragoje Jovašević, Zoran Slavnić. Trener: Nemanja Đurić.
(1979)
Četiri godine kasnije Niš je dobio priliku da drugi put ugosti finaliste nacionalnog Kupa. U hali “Čair” na programu je ponovo bio srpsko-hrvatski duel, ali su protivnici bili Partizan i Zadar. Sjajna generacija beogradskih crno-belih na čelu sa tada mladim stručnjakom Dušanom Ivkovićem pobedila je protivnika iz Zadra rezultatom 93:86.

Te 1979. Partizan je u Niš stigao nakon što je već osvojio titulu prvaka države i tada evropsko takmičenje Kup Radivoja Koraća. U finalu nacionalnog Kupa se očekivao duel protiv Bosne, koja je nešto ranije te godine osvojila Kup šampiona, ali su Sarajlije izgubile polufinale pred svojim navijačima od Zadra pa je Niš ostao uskraćen za svojevrsni evropski “superkup” te sezone. U jednu od najuspešnijih sezona u svojoj istoriji crno-beli nisu ušli kao favoriti, a završili su je trijumfalno. Jedan od najboljih svetskih igrača tog perioda, Dražen Dalipagić, nalazio se na odsluženju vojnog roka, ali je Dušan Ivković uspeo da nadomesti njegov izostanak i zabeleži fantastične rezultate.

Publika u hali “Čair” je bila veoma naklonjena Partizanu, koji je uspeo da savlada izuzetno jakog protivnika. Mrežicu Zadrana je napunio Dragan Kićanović. Postigao je 36 poena i zasluženo bio proglašen za najboljeg igrača finala. Crno-beli su te godine postali prvi tim sa ovih prostora koji je u jednoj sezoni osvojio tri trofeja. Kapitenu crno-belih Borisu Beravsu pehar je predao generalni sekretar KSJ Radomir Šaper.

Sastav pobednika: Dragan Todorić, Dragan Kićanović, Predrag Bojić, Dušan Kerkez, Boban Petrović, Milan Medić, Milenko Babić, Miodrag Marić, Jadran Vujačić, Boris Beravs, Arsenije Pešić, Milenko Savović. Trener: Dušan Ivković.

 

(1987)


Niš je prvi put 1987. godine bio domaćin finalnog turnira Kupa. Po novom formatu grad domaćin je imao priliku da ugosti četiri ekipe koje bi do trofeja morale da ostvare pobede u polufinalu i finalu. U polufinalima su se sastali Partizan i IMT odnosno Jugoplastika i Olimpija. Apsolutni favoriti bili su beogradski crno-beli i splitski žuti, dve najperspektivnije evropske ekipe u tom trenutku, koje su već od te sezone krenule sa žetvom trofeja na domaćoj i međunarodnoj sceni. Protivnici su im bili drugoligaši, IMT prvak Istočne, a Olimpija Zapadne grupe Druge lige.

Polufinalni dueli nisu doneli jednu već dve senzacije. IMT je savladao ekipu Partizana rezultatom 86:80, dok je Olimpija u tesnoj završnici bila bolja od Jugoplastike sa 83:81. Sportska javnost u Srbiji bila je zatečena, a u finalu je IMT došao do trofeja pobedom nad Ljubljančanima rezultatom 76:73 i postao prvi drugoligaš u istoriji sa trofejom nacionalnog Kupa. Niška publika tada je dobro upoznala Milana Mlađana, koji je Partizanu u polufinalu ubacio 34 poena, a i u finalu je bio najefikasniji u pobedničkom timu sa 25 koševa i sasvim zasluženo je proglašen je za najboljeg igrača Kupa.

Sastav pobednika: Zoran Krečković, Ljubisav Luković, Milan Mlađan, R Nikolić, Milenko Babić, Dragan Živanović, Nikola Jokanović, Arsenije Pešić, Srećko Jarić, Radivoje Milosavljević. Trener: Dragan Šakota.

 

 

(1992)
Aprila 1992. godine Niš je bio poslednji domaćin Kupa SFRJ. U polufinalu su se sastali Parizan i Rabotnički, odnosno Crvena zvezda i Bosna. Rat na prostorima bivše države je već bio u jeku, a četiri učesnika završnog turnira Kupa bili su beogradski rivali Partizan i Zvezda, Rabotnički iz Skoplja i Bosna iz Sarajeva, koja je u Niš doputovala vojnim avionom dva sata pre početka polufinalne utakmice.

Potajnu nadu Nišlija da će u svom gradu prvi put gledati “večiti derbi” razbila je ekipa Bosne pobedom nad Crvenom zvezdom u polufinalu. Boban Janković je postigao 40 poena, dok je Nebojša Ilić dao 36, ali je i to bilo premalo da Crvena zvezda, koju je sa klupe predvodio Duško Vujošević, pobedi ekipu Bosne. Sarajlije su slavile sa 106:101. Na drugoj strani, Partizan je očekivano lako izašao na kraj sa skopskim Rabotničkim rezultatom 91:78. U borbi za trofej crno-beli nisu dozvolili iznenađenje. Savladali su sarajevske “studente” sa ubedljivih 105:79.

Samo nedelju dana kasnije, čuvenom trojkom Saše Đorđevića protih Huventuda, Partizan je stigao do titule evropskog prvaka u Istanbulu. Niška publika imala je čast i sreću da te sezone i uživo gleda najčuveniju generaciju crno-belih. Finale je obeležio Predrag Saša Danilović sa datih 26 poena klubu u kome je počeo da trenira košarku i koji je skoro dve sezone blokirao njegov dolazak u Partizan. Kuriozitet tog Kupa bio je i pehar, izrađen u paraćinskoj fabrici stakla nekoliko dana pre početka turnira. Tradicionalni prelazni pehar nisu poslali iz Splita. Jugoplastika je godinu dana ranije osvojila taj trofej, a nakon što su Hrvati istupili iz YUBA lige Splićani nisu želeli da odbace baš sve jugoslovensko.

Sastav pobednika: Aleksandar Đorđević, Predrag Danilović, Nikola Lončar, Branko Sinđelić, Zoran Stevanović, Igor Perović, Dragiša Šarić, Željko Rebrača, Mlađan Šilobad, Slaviša Koprivica, Vladimir Dragutinović, Ivo Nakić. Trener: Željko Obradović.

 

(1997)


Partizan je bio apsolutni favorit za osvajanje Kupa u niškoj hali “Čair” i 1997. godine. Pored crno-belih, na završni turnir su se plasirali FMP iz Železnika, šabačka Zorka i Beobanka. U polufinalu je Partizan, koji je sa klupe predvodio Miroslav Nikolić, savladao Beobanku sa 76:73, a FMP ekipu Zorke rezultatom 88:76.

Ekipa FMP-a je sistematskim radom nekoliko godina unazad postajala bitan faktor na košarkaškoj mapi nove države. Nedostajao je samo trofej kao kruna i potvrda dobrih odluka i uloženog truda. Do njega su došli nakon bolje igre i mnogo veće želje protiv Partizana u finalu, koga su savladali rezultatom 105:92. Crno-beli su još jednom na svojoj koži osetili “draž” Kup takmičenja, da favoriti ne pobeđuju uvek. Na parketu je najviše pokazao bek FMP-a Goran Bošković. Sa 34 poena u finalu je predvodio Pantere do prvog trofeja u istoriji i izabran je za najboljeg igrača Kupa.

Sastav pobednika: Dejan Vukosavljević, Veselin Petrović, Petar Aleksić, Ninoslav Marjanović, Vladimir Vuksanović, Nikola Jestratijević, Goran Bošković, Goran Adžić, Mlađan Šilobad, Nikola Bulatović, Nikola Jovanović, Luka Pavićević. Trener: Momir Milatović.
(2003)
Nacionalni Kup je 2003. godine dobio ime koje i danas ponosno nosi – Kup Radivoja Koraća. A, Niš je bio prvi domaćin Kupa Srbije i Crne Gore. Gledaoci su premijerno posmatrali novi sistem takmičenja, sa osam ekipa na završnom turniru. Učesnici su bili Crvena zvezda, Rudar Pljevlja, Budućnost Podgorica, Hemofarm, FMP, Lovćen, Partizan, i prvi put u košarkaškoj istoriji jedan niški tim, Ergonom sa Srećkom Sekulovićem kao trenerom.

Kup je odigran za vreme vanrednog stanja, mesec dana nakon ubistva premijera Zorana Đinđića. Mere obezbeđenja su bile veće nego obično i sve je prošlo bez ijednog incidenta. Drugi put publika u dvorani “Čair” aplauzom i sa medaljama oko vrata ispratila je igrače FMP-a, koje je sa klupe predvodio trener Vlade Đurović. Igrači iz Železnika su u finalu savladali vršački Hemofarm rezultatom 88:67, prvi put za najboljeg igrača turnira je izabran stranac, Redžinald Redži Frimen.

Sastav pobednika: Bojan Popović, Veselin Petrović, Ivan Zoroski, Redži Frimen, Ninoslav Marjanović, Saša Bratić, Vanja Plisnić, Bojan Popović, Goran Nikolić, Džejms Brajson, Ognjen Aškrabić, Miroslav Marković. Trener: Vlade Đurović.

Sastav pobednika: Bojan Popović, Veselin Petrović, Ivan Zoroski, Redži Frimen, Ninoslav Marjanović, Saša Bratić, Vanja Plisnić, Bojan Popović, Goran Nikolić, Džejms Brajson, Ognjen Aškrabić, Miroslav Marković. Trener: Vlade Đurović.
(2008)
Niš je i 2008. godine ugostio osam učesnika Kupa Radivoja Koraća. Crvena Zvezda, Borac, Hemofarm, Zdravlje, FMP, Vojvodina, Partizan i Svislajon su se borili za “Žućkovu levicu”.

Četvrtfinale nije donelo velika uzbuđenja. Hemofarm je savladao ekipu Zdravlja sa 88:80, Crvena zvezda tim Borca sa 79:54, dok je u drugom delu kostura Partizan pobedio ekipu Svislajona rezultatom 83:68, a FMP novosadsku Vojvodinu sa 84:73. Osetna je bila razlika između timova koji igraju regionalnu i timova koji su se takmičili u domaćoj ligi.

Partizan je u polufinalu konačno uspeo da savlada ekipu FMP-a u Nišu, slavili su sa 85:73. U drugoj utakmici Hemofarm nije dozvolio “večiti derbi” u finalu, slavili su protiv Zvezde sa 76:68. U borbi za trofej crno-beli su bili bolji od Vrščana, savladali su ih sa 73:64. Za najboljeg igrača turnira proglašen je Milenko Tepić, koji je u finalnom duelu postigao sedam poena, ali je u polufinalu protiv FMP-a zabeležio 27, što je i presudilo da se njemu dodeli to priznanje. Partizan je postao prvi osvajač nacionalnog Kupa Srbije, a prekinuo je niz od pet godina u kojima nije osvajao Kup takmičenje. Prethodni trofej je osvojio 2002. godine u Podgorici.

Sastav pobednika: Milton Palasio, Milenko Tepić, Dušan Kecman, Dejan Borovnjak, Uroš Tripković, Novica Veličković, Nikola Peković, Čedomir Vitkovac, Marko Đurković, Petar Božić, Strahinja Milošević, Slavko Vraneš. Trener: Duško Vujošević.

 

(2009)

Impresije iz 2008. godine bile su dovoljno jak razlog da se i 2009. Kup Radivoja Koraća odigra u Nišu. Učesnici su bili Partizan, Vojvodina, Hemofarm, Borac, FMP, Lajonsi, Crvena zvezda i Metalac.

Branilac trofeja, Partizan, je lako u četvrtfinalu savladao Vojvodinu sa 87:57, dok se Hemofarm namučio protiv Borca, ali ipak slavio sa 80:75. U drugom delu kostura FMP je pobedio Lajonse rezultatom 81:68, a Crvena zvezda ekipu Metalca sa 83:66.

Partizan je bio veoma siguran i u reprizi prethodnog finala savladali su Hemofarm sa 83:67. U drugom polufinalu, nakon velike borbe, Crvena zvezda je bila bolja od FMP-a 85:80. “Večiti derbi” se u osmoj organizaciji Kupa prvi put održao u Nišu, gradu u kome oba beogradska rivala imaju veliki broj pristalica. Prepun “Čair” bio je svedok duela timova koje su sa klupe predvodila dvojica trenera koja su obeležila prethodnu deceniju srpske klupske i reprezentativne košarke, Duška Vujoševića sa Partizanove stane i Svetislava Pešića trenera Zvezde.

Evroligaško iskustvo crno-belih došlo je do izražaja u borbi za pehar. Partizan je rezultatom 80:65 stigao do novog trofeja u Nišu. Krilni centar “parnog valjka” Novica Veličković proglašen je za najboljeg igrača Kupa, a Partizan je sa tri sigurne pobede potvrdio svoju dominaciju koja je tih godina važila i za čitav region.

Sastav pobednika: Milenko Tepić, Strahinja Milošević, Aleksandar Rašić, Uroš Tripković, Novica Veličković, Stefon Lasme, Vukašin Aleksić, Čedomir Vitkovac, Petar Božić, Žarko Rakočević, Jan Veseli, Slavko Vraneš. Trener: Duško Vujošević.

 

(2010)

Niš je 2010. godine postao prvi grad koji tri puta u nizu organizuje završnicu nacionalnog Kupa. Veliku čast Nišlije su zaslužile odličnom organizacijom svih prethodnih godina, a učesnici Kupa Radivoja Koraća su gledaocima priredili izuzetno zanimljive utakmice, kao i najneizvesnija polufinala u istoriji.

Partizan je u četvrtfinalu savladao Radnički Basket sa 75:57, dok je Hemofarm ponizio ekipu Metalca rezultatom 80:39. Radnički iz Kragujevca je bio bolji od OKK Beograda 80:65, a malu senzaciju je po običaju priredio FMP koji je savladao Crvenu zvezdu sa 79:76. Do borbe za “Žućkovu levicu” Partizan i FMP su došli kroz iglene uši. Partizan se iz bezizlazne situacije vratio protiv Hemofarma i savladao ga rezultatom 69:64, nakon što je na poluvremenu gubio 16 poena razlike (48:32). Nakon što su kući poslali Zvezdu, igrači FMP-a su ispratili i Kragujevčane, u veoma neizvesnoj utakmici savladali su ih sa 84:83.

U finalu je Partizan još jednom potvrdio dominaciju u domaćim takmičenjima savladavši ekipu iz Železnika rezultatom 72:62. Za najboljeg igrača Kupa proglašen je Aleks Marić, centar Partizana, a pehar Petru Božiću predao je Aleksandar Đorđević. Partizanu je Niš još jednom postao deo jedne od tri najuspešnije sezone u istoriji kluba. Te godine su crno-beli uz nacionalni Kup osvojili i prvenstvo Srbije, čuvenom trojkom Dušana Kecmana postali su i prvaci Jadranske lige, dok su se u Evroligi plasirali na Fajnal-for, u kome su poraženi u polufinalu od Olimpijakosa nakon produžetka.

Sastav pobednika: Lorens Roberts, Stefan Sinovec, Aleksandar Rašić, Aleksandar Mitrović, Lester Mekejleb, Dušan Kecman, Strahinja Milošević, Petar Božić, Aleks Marić, Jan Veseli, Branislav Đekić, Slavko Vraneš. Trener: Duško Vujošević.

 

 

(2012)

Deseti, jubilarni, put je Niš bio domaćin Kupa Radivoja Koraća 2012. godine. Osam timova učesnika (Partizan, Mega Vizura, Radnički Kragujevac, Vojvodina Srbijagas, Crvena zvezda Diva, BKK Radnički, Hemofarm Štada i Radničk FMP) igralo je u renoviranoj hali “Čair”.

Partizan je ubedljivim pobedama nad Mega Vizurom (98:69) i kragujevačkim Radničkim (96:75) stigao do finala, a protivnik mu je ponovo bila Crvena zvezda, koja je takođe sigurnim pobedama prošla BKK Radnički (88:74) i Hemofarm (71:65). U finalu je, u veoma tvrdoj utakmici, još jednom slavio Partizan, koga je sa klupe ovoga puta predvodio Vlade Jovanović. Crno-beli su pobedili rezultatom 64:51, a Danilo Anđušić je proglašen za najboljeg igrača turnira.

Sastav pobednika: Dušan Kecman, Miroslav Raduljica, Vladimir Lučić, Dragan Milosavljević, Nemanja Bešović, Raško Katić, Petar Božić, Marko Čakarević, Dominik Džejms, Milan Mačvan, Danilo Anđušić, Davis Bertans. Trener: Vlade Jovanović.

 

(2015)
Početak novog ciklusa održavanja završnice Kupa Radivoja Koraća u Nišu započeo je 2015. godine. Svi u košarkaškom svetu su tada već shvatili da jedino Niš može da organizuje utakmicu beogradskih večitih rivala sa navijačima oba ista timau dvorani, a da sve prođe bez skandala. Na završnom turniru igrali su Crvena zvezda Telekom, Partizan NIS, Mega Vizura, Metalac Farmakom, FMP, Konstantin, Vojvodina Srbijagas i Vršac Swisslion. Za Nišlije je ova godina posebno važna jer je ekipa Konstantina premijerno učestvovala u borbi za trofej i ispisala neke od najlepših stranica niške muške klupske košarke. Niški tim predvođen trenerom Markom cvetkovićem ispao je u četrvrtfinalu od najvećeg favorita turnira, ekipe Crvene zvezde koja je slavila rezultatom 81:65.

Abaligaši Partizan i Mega Vizura nisu imali problema u četvrtfinalu protiv srpskoligaša Vojvodine Srbijagas i FMP-a, ali se za malo iznenađenje pobrinula ekipa Vršca, koja je savladala tim Metalca iz Valjeva, još uveg člana regionalnog takmičenja.

Žreb je hteo da se treći niški večiti derbi ovoga puta odigra u polufinalu. U trećem pokušaju u dvorani Čair crvena zvezda je bila bolji tim i slavila je protiv crno-belih rezultatom 76:67. U drugom polufinalnom meču Mega Vizura je lako savladala ekipu Vršca 85:66 i plasirala se u svoje prvo niško finale.

Crvena zvezda je i u finalu opravdala ulogu favorita, slavila je protiv Mege 80:74 i drugi put u Nišu podigla trofej namenjen domaćem pobedniku nacionalnog Kupa. Bio je to treći trofej crveno-belih u nizu u Kupu Radivoja Koraća jer ga je prethodno 2013. godine osvojila u Beogradu, a zatim i 2014. u Kragujevcu, u čuvenom finalu koje trajalo dva dana zbog prekida, a završeno je bez prisustva publike. Za najkorisnijeg igrača Kupa 2015. proglašen je krilni centar Zvezde Luka Mitrović.

Sastav pobednika: Markus Vilijams, Nikola Rebić, Nemanja Dangubić, Luka Mitrović, Branko Lazić, Jaka Blažič, Nikola Kalinić, Boban Marjanović, Marko Tejić, Čarls Dženkins, Stefan Jović, Maik Cirbes. Trener: Dejan Radonjić

(2016)
Kada se odlučivalo o novom domaćinu završnog turnira, dileme nije bilo, a prvi put u istoriji jedan grad je dobio trogodišnji ugovor za organizaciju ovog takmičenja. Tako će na kraju trogodišnjeg ciklusa 2018. godine Niš postati prvi grad koji je četiri puta uzastopno organizovao borbu za “Žućkovu levicu”.

Format se nije menjao, na završnici je učestvovalo osam ekipa. Iz ABA lige su tu bili branilac trofeja Crvena zvezda, zatim Partizan, Mega Leks i Metalac. Pobednik drugog stepena Kupa Srbije bio je FMP, a tri ekipe iz Prve muške lige Srbije koje su stekle pravo za igranje u Nišu bile su Borac iz Čačka, Smederevo i drugi put uzastopno, Konstantin iz Niša.

U četvrtfinalnim utakmicama iznenađenja nije bilo, Mega Leks je savladao domaćina turnira, ekipu Konstanina, koja je ostavila vrlo dobar utisak pred domaćom publikom. Metalc je bio bolji od Borca, Crvena zvezda bez problema savladala ekipu Smedereva koja je na Kup došla pod posebnom medijskom pažnjom zbog finansijskih problema. Najneizvesniji četvrtfinalni duel bio je između Partizana i FMP-a, a slavili su crno-beli košem razlike (85:83), gosti iz Železnika su promašili šut za pobedu.

Novi večiti derbi u Čairu ponovo je odigran u polufinalu, a na opšte iznenađenje Partizan je nadigrao prvog favorita turnira, Crvenu zvezdu, i pobedio rezultatom 68:60. U drugom polufinalnom duelu Mega Leks je sigurnom igrom pobeio tim Metalca 97:86.

Nakon finala se i Mega Leks upisao u grupu timova kojima će Niš ostati zauvek u lepom sećanju zbog prvog trofeja u klupskim vitrinama. Ekipa Dejana Milojevića je nakon 40 minuta velike borbe savladala Partizan rezultatom 85:80 i postala je pobednik Kupa Radivoja Koraća. Za najboljeg igrača turnira proglašen je crnogorski plejmejker Nikola Ivanović koji se niškoj publici predstavio u sjajnom izdanju.

Sastav pobednika: Stefan Simić, Ognjen Jaramaz, Milenko Veljković, Novak Musić, Nikola Ivanović, Nikola Pavlović, Timote Luvavu, Alfa Kaba, Rade Zagorac, Đorđe Simeunović, Danilo Nikolić, Nikola Janković. Trener: Dejan Milojević.

(2017)
Nišlije će 13. put imati priliku da gledaju najbolje klubove iz države u borbi za trofej. Na Kupu Radivoja Koraća učestvuju branilac titule Mega Leks, abaligaši Crvena zvezda, Partizan i FMP, pobednik drugog stepena Kupa Srbije Dinamik i tri prvoligaša, Vršac, Spartak i Dunav. Tri ekipe debituju na ovoj manifestaciji u dvorani Čair, to su Spartak, Dinamik i Dunav.

RASPORED PIREUS BANKA KUPA RADIVOJA KORAĆA

ČETVRTFINALE

ČETVRTAK, 16. 02. 2017.
FMP – Spartak Subotica (17č)
Crvena zvezda mts – Vršac (19:30č)

PETAK 17. 02. 2017.
Mega Leks – Dinamik (17č)
Partizan – Dunav (19:30č)

Polufinalni mečevi igraće se u subotu 18. februara 2017. od 17 i 21 čas, s tim što je moguće da zbog TV prenosa bude promena termina. Finale je na programu u nedelju 19. februara od 21 sat.

 

(foto: Sport juga; KSS; KK Crvena zvezda; KK Partizan;KK FMP)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.