Naš Lužnički rekreativni bilten koji promoviše prirodne lepote babušničkog kraja, uvrstio je u svoj sadržaj Zvonačku banju i njeno neposredno okruženje, kao jednu od omiljenih letnjih destinacija ranijih generacija Babušničana.
Zvonačka Banja teritorijalno pripada opštini Babušnica, ali je podjednako blizu i Pirotu i Dimitrovgradu. Ovo prirodno lečilište je na 630 metara nadmorske visine, te se ubraja u jednu od najviših banja u Srbiji. Osim toplom lekovitom mineralnom vodom, koja obiluje natrijumom, magenzijumom, kalijumom, kalcijumom, jodom, litijumom, fosforom i drugim mineralima, banja je ispunjena i izuzetno čistim vazduhom.
U okruženju Banje, nalazi se prorodni raj: kanjon reke Jerme, greben od titonskog krečnjaka Asenovo kale i krečnjački vrh Staža. U neposrednoj blizini nalazi se i kanjon Cedilka koji je najuži na Balkanu. Tu je i Ruj, jedna od omiljenih destinacija srpskih planinara, a kroz čitav ovaj skoro divlji predeo, protežu se očuvani tragovi ne tako davno ugašenog rudarskog grada. Tu su tuneli kroz koje je prolazio vozić Ćira koji je prevozio kameni ugalj, zanimljivi I vrlo postojani kameni mostovi i vidljivi ostaci rudarskih kopova… Na samom ulazu u kupališni kompleks nalazi se jedino prirodno stanište na Balkanu venerinih vlasi – retke vrste paprati, koja je stavljena pod nadzor Zavoda za zaštitu prirode, jer je, nažalost, bila na ivici izumiranja.
Inače, nakon što je 14 godina bio van upotrebe, od juna 2022. godine, otvoreni bazen u Zvonačkoj Banji ponovo radi. Na samom kupalištu posetioci imaju sve što im je neophodno za opuštanje i uživanje – ležaljke sa baldahinima, nadkrivene kafiće sa osvežavajućim pićem i hranom po pristupačnim cenama, đakuzije u bazenu, tuševe i sve više smeštajnih kapaciteta u samoj Banji i okolini. Uskoro bi trebalo, kako je najavljeno, da se rekonstruiše i hotel iznad bazena.
Pogledajte video!