Radnički pobedom startovao u Superligi (VIDEO)

Posle uspešno prebrođene prve prepreke u kvalifikacijama za Ligu Evrope, niški Radnički bio je uspešan i na startu Superlige. Na Čairu je, čini se rutinski, sa kombinovanim timom savladan, novajlija u ligi, novosadski Proleter rezultatom 3:1(2:0). Strelci za domaćina bili su Mrkić u 11. i Nikodijević u 29. i 77. minutu dok je prvi superligaški gol ekipe Proletera postigao rezervista Krstevski u  87. minutu.

Po oblačnom i sparnom vremenu, pred malobrojnu nišku publiku trener Lalatović je izveo, slobodno se može reći rezervnu postavu Radničkog. Zbog gustog rasporeda i obaveza u Evropi, strateg Nišlija pokušao je da sačuva svežinu za predstojeći duel sa Makabijem u Izraelu, pa je većinu startera iz prethodnih utakmica poštedeo napora. Tako da u timu nije bilo Crnomarkovića, Todorovskog, Nome, Mićića, Stanisavljevića, Grbića I Haskića. Prvi put ove sezone od starta su zaigrali iskusni Aleksandar Jovanović, Saša Stojanović, Nikola Aksentijević, Taras Bondarenko, ali i mlade nade Nišlija Aleksa Jovanović i Lazar Ranđelović.

Ta taktika je doprinela da Radnički od samog starta zaigra u viskom ritmu i sa puno svežine. Već u trećem minutu posle slobodnjaka lopta se vratila Saši Stojanoviću, on je lobom ubacuje u šesnaesterac do Mrkića koji mlako šutira u golmana Vasića.

I na ovom susretu fudbaleri Radničkog stižu do ranog vođstva. U 11. minutu pose centaršuta Nikole Stankovića sa leve strane, najviši u šesnaestercu Proletera je Marko Mrkić koji glavom smešta loptu u mrežu i donosi prednost domaćem timu.

Nastavili su domaći sa pritiskom na odbrambenu liniju Proletera pa u 13. minutu posle presečene lopte Nikodijević se našao oči u oči sa golmanom Proletera, ali Vasić je izašao kao pobednik.

U 21. minutu viđena je i lepa akcija Novosađana. Tanasin se posle duplog pasa sa Čolovićem našao u prilici, ali nije bio precizan.

Osam minuta kasnije Radnički duplira prednost. Posle centaršuta Aksentijevića, lopta nekako dolazi do Nikodijevića u srcu šesnaesterca, ovaj iz okreta šutira snažno i precizno za 2:0.

Do kraja prvog dela beležimo još jedan pogodak Nikodijevića, koji je poništen zbog dosuđene nedozvoljene pozicije posle dodavanja Stojanovića. Sami prosudite da li je sudija Lukić bio u pravu.

I drugi deo igre Nišlije su započele napadima pa u 51 minutu beležimo lep šut Nikole Stankovića posle jednog odbitka.

Kako je vreme odmicalo vezni red Radničkog kao da je izgubio svežinu, pa su igrači Proletera preuzimali inicijativu. U 53. minutu posle sjajnog proigravanja Nikole Ilića u idealnoj prilici se našao Milan Mirosavljev, ali je golman Radničkog Mladen Živković bio na visini zadatka.

Posle izlaska Nikole Stankovića i ulaska mladog Ćirkovića u igru, Radnički postaje dosta ranjiv po levom boku, pa Novosađani sve lakše dolaze do dobrih prilika. Jednu takvu u 56. minutu propustio je Strahinja Jovanović, a desetak minuta kasnije i Nikola Ilić.

Pokušao je Lalatović izmenama da osveži svoj tim, koji je do kraja meča ugrožavao gol gostiju uglavnom iz kontranapada. U 68. minutu je posle jednog tagvog napada šut oprobao mladi Ćirković, a osam minuta kasnije i Apostolović koji se vratio u tim posle dugog oporavka od povrede,  ali obojica  su bili za malo neprecizni, za razliku od Nikodijevića koji je svojim drugim golom, a trećim Radničkog  u 77. minutu praktično zapečatio sudbinu Proletera u ovom meču.

Međutim, gosti se nisu predavali pokušavali su doći makar do počasnog pogotka, a ujedno i prvog u elitnom ramgu takmičenja. Pokušali su Tanasin u 79. i Čolović u 82. minutu, ali rezultat je ostao nepromenjen. Ipak rezervista Strahinja Krstevski u 87. minutu igre ulazi u istoriju Proletera postigavši prvi superligaški  pogodak za ovaj novosadski klub. Na ovom meču to je pak bio samo počasni pogodak za Proleter u konačnom skoru od 3:1 za Radnički.

U narednom kolu Proleter će dočekati ekipu Voždovca, dok će Radnički na megdan šampionu Crvenoj Zvezdi u Beograd. U međuvremenu Nišlije u četvrtak moraju i do Izraela na duel sa Makabijem u okviru drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope.

RADNIČKI NIŠ – PROLETER 3:1 (2:0)

Stadion “Čair” Niš
Gledalaca: 1500.
Sudija: Lazar Lukić.
Strelci: -1:0 Mrkić u 11, – 2:0 Nikodijević u 29, 3:0 Nikodijević u 77, – 3:1 Krstevski u 87.
Žuti kartoni: Tanasin (Proleter).

RADNIČKI: Živković, Aksentijević, Pankov (od 63. Mijailović), Bondarenko, Stanković (od 52. Ćirković), Aleksa Jovanović, Stojanović, Aleksandar Jovanović, Nikodijević, Ranđelović, Mrkić (od 63. Aostolović).

PROLETER: Vesić, Lambulić, Plavšić, Mirosavljev, Novaković, Čolović, Kočović, Ilić (od 80. Krstevski), Tanasin, Jablan, Jovanović (od 71. Mitrović).