Radnički igrao hrabro i borbeno, ali ipak nedovoljno za prolaz dalje (VIDEO)

Fudbaleri Radničkog nisu uspeli da se preko Makabija domognu trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope. Posle prošlonedeljnog poraza u Tel Avivu od 2:0 u revanšu su odigrali nerešeno 2:2(1:2), pa je “Ponos Izraela” ostao u trci za grupnu fazu takmičenja dok su Nišlije brzo okončale dugo čekani povratak na evropsku scenu. I pored toga “Meraklije” mogu biti zadovoljne večerašnjom borbenošću i igrom svojih pulena koji su u svim segmentima (osim golovima) nadvisili mnogo skuplju i kvalitetniju ekipu iz Izraela.

Do pred sam početak meča vodila se prava drama u službenim prostorijama Radničkog ispod pune istočne tribine jer se nije znalo da li će se meč uopšte održati. Predstavnici gostujuće ekipe i delegat iz Švedske, neprestano su iznosili nove i nove primedbe na stanje terena i samog stadiona Čair. Ljudi iz kluba su se rastrčali i pokušavali da sve dovedu u zadovoljavajuće stanje kako bi se meč ipak odigrao. Meč je na kraju odigran, za nas koji poznajemo ovaj teren u mnogo gorim izdanjima, po idealnim uslovima za igru i pred više od 10 huljada domaćih navijača.

Domaćin je ušao u meč onako kako je i najavio, agresivno sa viskoim presingom, pa je već u 5. minutu Haskić posle asistencije Grbića oprobao svoj šut sa nekih dvadesetak metara, ali je bio neprecizan.

Pet minuta kasnije, posle duplog pasa sa Stanisavljevićem, Haskić još jednom neprecizno šutira iz još izglednije pozicije.

U 18. minutu gosti pokazuju koliko su opasni kada posle jednog dubinskog pasa, dvostruki strelac iz Tel Aviva, Kjartanson izbija sam pred gol Nišlija, ali golman Živković odlično interveniše i spašava svoj gol.

Jako bitan momenat zbio se u 26. minutu kada je Haskić posle izvanrednih driblinga po levoj strani, pronašao Grbića u srcu šesnaesterca, a ovaj je iz samo njemu znanih razloga šutirao ka golu desnom, a ne levom nogom na koju mu je lopta i išla, pa Rajkoviću nije bilo teško da zaustavi taj šut.

Od tog trenutka gosti uspevaju da primire napade Radničkog i oslobode se pritiska. U 33. minutu posle još jednog dubinskog pasa kapitena Makabija Miše, u gužvi je nespretno reagovao Pankov i savladao svog golmana za muk na Čairu i vođstvo gostiju  od 0:1.

Ovaj pogodak kao da je isekao fudalere Radničkog koji su izgubili konce ige na terenu pa su gosti samo 5 minuta kasnije to kaznili još jednim pogotkom. Atar se po desnoj strani, na ivici šesnaesterca, prosto poigravao sa Aksentijevićem, koji je oklevao da interveniše, pa je izraelski napadač preciznim udarcem kroz šumu nogu poslao dijagonalu u suprotni ugao Živkovićevog gola.

Utalmica je tada izgubila na tempu i dinamici i činilo se da će to biti pravi debakl Nišlija na Čairu, međutim posle sjanog šuta Stanisavljevića sa ivice šesnaesterca u 44. minutu Rajković je po prvi put u ovom dvomeču morao da vadi loptu iz mreže.

Taj pogodak kao da je prenuo igrače Radničkog i pokazao da može da se igra i protiv favorizovanog protivnika i da nemaju razloga da se štede pa već u sledećem minutu Radnički je mogao i do izjednačenja. Lazar Ranđelović prošao je po levoj strani odlično centrirao, Haskić je sjajno utrčao, uputio loptu ka golu, ali tamo je naš reprezentativni golman Rajković izvanredno reagovao i sprečio izjednačenje i ekspresno vraćanje Nišlija u meč. Na sreću Makabije ubrzo se otišlo na 15-tominutni odmor.

Posle pauze fudbaleri Radničkog nastavili su tamo gde su stali. Odmah je Grbić zapretio glavom posle kornera, a zatim je Aksentijević, možda i nenamerno,  propisno namučio Rajkovića, koji je krajnjim naporom sprečio pogodak.

U 50. minutu i Mićić je oprobao svoj šut, ali je bio neprecizan. Da bi pravu preciznost još jednom demonstrirao Stanisavljević u 58. minutu. Posle prodora i dodavanja mladog Ranđelovića sa leve strane, Stanisavljević utrčava u šesnaesterac Makabija i oštrim udarcem loptu od stative smešta u gol nemoćnog Rajkovića za 2:2  i erupciju oduševljenja na Čairu.

Samo dva minuta kasnije odlični Ranđelović još jednom  je prodro po levoj strani, ovoga puta je šutirao, Rajković nekako uspeo da odbije loptu u polje.

U 65.minutu posle centaršuta Aksentijevića sa desne strane lopta preleće sve  igraće i stiže do Saše Stojanovića, on  je pokuša da je vrati pred gol protivnika.  Lopta tada pogađa jednog igrača odbrane Makabija u ruku, ali je sudija, koji se nalazio u odličnom položaju, smatrao da tu nije bilo namere igranja rukom pa je odmahnuo da se igra nastavi.

Prva i jedina dobra prilika za goste u drugom delu desila se u 67. minutu kada je Šoenfeld utrčao u šesnaesterac Radničkog iskosa sa desne strane, šutirao je po zemlji, ali je za malo bio neprecizan.

U 74. minutu Stanisavljević umalo nije stigao do het trika posle još jednog odličnog udarca iz daljine, ali je Rajković bio na visini zadatka.

U poslednjih petnaestak minuta igre domaćim igračima kao da je ponestalo snage pa su gosti iskoristili da uspore igru i mirno privedu utakmicu kraju, obezbeđujući sebi prolaz u narednu rundu takmičenja.

Radnički je tako završio svoje ovogodišnje igranje u Evropi i okreće se obavezama u prvenstvu, gde već u nedelju na Čairu dočekuju ekipu Dinama iz Vranja i svog doskorašnjeg stratega Dragana Antića, dok će ekipa Makabija nastaviti takmičenje u kvalifikacijama za Ligu Evrope i to protiv jermenskog Pjunika.

RADNIČKI-MAKABI 2:2 (1:2)

Niš, 2. avgusta-stadion Čair. Gledalaca: 10.000. Sudija: Radu Petresku (Rumunija). Strelci: 0:1 Pankov autogol 33.- 0:2 Atar 38.- 1:2 Stanisavljević 44.- 2:2 Stanisavljević 58.

RADNIČKI: Živković, Aksentijević, Crnomarković, Pankov, Stanković, Stanisavljević, Noma (od 55. Stojanović), Micić, Ranđelović (od 73. Mrkić), Haskić (od 81. Nikodijević), Grbić.

MAKABI: Rajković, Saborit (od 55. Jeini), Žair, Tibi, Dasa, Šenfeld, Golasa, Perec, Miha, Kjartanson (od 82. Ofedu), Atar (od 63. Berski)