KRK 2020: Partizan granitnom odbranom do finala

Nakon neizvesnog prvog poluvremena, košarkaši beogradskog Partizana su nošeni su zahvaljujući fantastičnoj defanzivi slomili otpor FMP-a i pobedom 85:77 četvrtu godinu zaredom zakazali borbu sa “večtim” rivalom Crvenom zvezdom za trofej “Žućkova levica” i zvanje pobednika Kupa Srbije.

Nošeni frenetičnim navijanjem svojih pristalica u krcatom Čairu izabranici Andree Trinkijerija još su jednom su ove sezone pokazali da je defanziva njihovo najjače oružje, a mlada i talentovana ekipa iz Železnika da dobri rezultati u ABA ligi nisu slučajnost.

U pobedničkom taboru čak šestorica košarkaša postigli su dvocifren broj poena, a najefikasniji bio je Rašon Tomas sa 13 poena, dok su u redovima poraženih najefikasnije bile “novajlije” Ognjen Kuzmić sa 13 i Filip Čović sa 12 poena.

U uvodnim minutama meča intenzitet odbrane oba tima bio je na visokom nivou, što se odrazilo na efikasnost, pa je posle 3 minuta košarke na semaforu stajalo 4:2 za FMP. No, Rit je pogodio trojku sa jedne strane, na drugoj su van linije 6.75 metara bili precizni Jaramaz i Volden, pa je sredinom prvog četvrtina Partizan vodio 10:9.

Namestili su crno-beli nišanske sprave, pa su trojke pogodili i Pejdž i Birčević, te su branioci trofeja Kupa “pobegli” na 18:10. Igrali su odličnu odbranu izabranici Andree Trinkijerija, a najviše problema zadavao im je Duop Rit, koji je već posle 8 minuta imao dvocifreni broj poena.

Uvodna deonica završena je na spektularan način, Stefan Pot postigao je trojku sa centra, pa je nakon 10 minuta košarke u Čairu na semaforu stajalo 24:22 za Partizan.

Drugi kvartal doneo je izjednačenu košarku i rezultat u potpunom egalu. Tim iz Humske vodio je 31:27, ali su košarkaši FMP-a zahvaljujući Pecarskom i Ulubaju napravili seriju 7:0 i poveli 3 poena razlike, a u tom period jedan od raspoloženijih u crno-belom dresu bio je Stefan Birčević, koji je zakucao u kontri, a i pogodio trojku.

Centralna figura u poslednjim minutima prvog poluvremena bio je novi-stari plejmejkera “pantera” iz Železnika Filip Čović, koji je sa 5 brzih poena i fenomenalnom asistencijom za Kuzmića bio inicijator vođstva FMP-a u 28. minutu 41:36. Stečenu razliku izabranici Vladimira Jovanovića zadržali su i do kraja poluvremena, pa je nakon 20 minuta košarke sastav iz Železnika vodio sa 45:40.

Slično kao na startu meča, tako su i početkom drugog poluvremena oba tima imala problem sa efikasnošću. FMP je bio bez poena skoro 5 minuta, nije ni Partizan blistao, ali je serijom 6:0 vratio prednost na svoj konto, pa je trener Jovanović zatražio minut odmora.

Ni tajm aut nije razdrmao “pantere”, odbrana crno-belih zaista je dobro funkcionisala, prvi poeni FMP je postigao u 26. minutu posle trojke Jeremića, ali je već u narednom napadu Jaramaz vratio trojku, te je Partizan imao +6 na svom kontu – 54:48.

Konstantno je klupa FMP-a bila nezadovoljna suđenjem, pa je u ovom periodu sudijski trio udaljio trenera Jovanovića i jednog od pomoćnika, ali brojna slobodna bacanja crno-beli nisu maksimalno iskoristili.

Pokretačka snaga Partizana u finišu treće četvrtine bio je Ognjen Jaramaz. Reprezentativac Srbije pogodio je “2+1”, a zatim i trojku, te je pred poslednji period aktuelni lider ABA lige imao 6 poena vođstva – 63:57.

FMP je u trećoj četvrtini postigao samo 12 poena, a ofanzivni problemi nastavili su se i u poslednjem kvartalu. Dva i po minuta košarkaši iz Železnika nisu poentirali, pa je zakucavanjem Mozlija posle skoka u napadu Partizan prvi put na meču imao +10 (67:57).

Kako se bližio kraj meča bedem crno-belih bio je sve čvršći, izgubljene lopte FMP-a su se gomilale, u prvih 6 minuta četvrte četvrtine postigli su samo jedan dva koš iz igre, ukupno 7, a interesantno je da je sve poene postigao Kuzmić.

Napadačka produktivnost povremenog srpskog reprezentativca i bivšeg centra Crvene zvezde nije bila dovoljna, crno-beli su čuvali prednost, a tračak nade javio se 3 minuta pre kraja kada je Čović postigao trojku za 73:67.

Andrea Trinkijeri zatražio je tajm aut, nakon čega je usledila prava reakcija njegovih igrača. Tomas je poentirao sa niskog posta, a zatim su Zagorac i on bili precizni i za 3 poena, a FMP nije imao ni snage ni vremena da se rezultatski vrati u meč.

Na kraju, crno-beli su slavili sa 85:77, a Partizan će se četvrtu godinu zaredom boriti sa Crvenom zvezdom za trofej “Žućkova levica”.

Finalna utakmica na programu je u nedelju od 21 sat. Crveno-beli su trijumfovali 2017. godine, a naredne 2 slavili su crno-beli.

PARTIZAN – FMP 85:77 (24:22, 16:23, 23:12, 22:20)

PARTIZAN: Volden 11, Zagorac 10, Jaramaz 11, Veličković 4, Janković 2, Pejdž 10, MekAdu 4, Stefanović, Birčević 10, Tomas 13, Trifunović 2, Mozli 8

FMP: Rit 10, Čović 12, Pot 9, Radanov 8, Kuzmić 13, Uskoković, Pecarski 5, Jeremić 6, Šešlija, Ulubaj 6, Đorđević 8, Momirov