KRK 2020: Beron sprečio senzaciju (VIDEO)

Trojkom Bilija Berona sekund pre kraja meča košarkaši Crvene zvezde izbegli su neočekivanu eliminaciju u polufinalu Kupa Radivoja Koraća od u ovom meču odlične ekipe Mega Bemaxa i trijumfom 80:79 se plasirali u finale.

Izabranici Dejana Milojevića bili su fenomenalni ovog subotnjeg popodneva u Čairu i uprkos činjenici da su u Niš doputovali sa desetoricom igrača žestoko namučili favorizovanog evroligaša. Sa druge strane, crveno-beli su osim druge četvrtine, uglavnom igrali bezidejno i ispod ovosezonskog nivoa, pa ne bi bilo nezasluženo da su aktuelni šampioni Srbije ispali u polufinalu.

BIli Beron odlično je ušao u meč i zahvaljujući njegovom dobrom šuterskom raspoloženju Zvezda je odlično otvorila polufinalni duel, a dominantna figura u reketu bio je Majkl Odžo.

Podjednako inspirisani bili su Nikola Mišković i Kendrik Peri sa druge strane, prvi je postigao 6, drugi 7 poena, pa je nakon pet minuta igre Mega vodila sa 15:12. Polovinu Zvezdinih poena postigli su Kevin Panter (22) i Bili Beron (18), dok je u ekipi Mega Bemaxa bolji od ostalih bio Kendrik Peri sa 20 poena.

Izabranici Dejana Milojevića bili su bolji rival u prvoj četvrtini. Škripilo je u organizaciji igri Crvene zvezde, Lorenco Braun je već neko vreme van forme, a budući da je on jedini plejmejker u redovima crveno-belih, primećivao se nedostatak kreacije. I u odbrani Zvezdini košarkaši nisu bili na adekvatnom nivou, a Megini košarkaši bili su inspirisani, šut ih služio, pa su uvodnu četvrtinu rešili u svoju korist 24:17. Potrebnu energiju u napadu crveno-belih doneo je Kevin Panter, koji je poenima sa distance, posle prodora i liniije penala bio nerešiva enigma za odbranu Mege, te je američki bek bukvalno sam vratio rezultat u egal (27:26).

Gde je Beron stao u prvoj, nastavio je pomenuti Panter u drugoj četvrtini. Jagodić Kuridža je poentirao sa niskog posta, Panter položio u kontri nakon ukradene lopte, pa je serijom 15:3 Zvezda u 25. minutu povela sa 30:27. Izgubljene lopte bile su ogroman problem igrača u ružičasto-žutom, rešenja za agresivnu odbranu crveno-belih nije bilo, pa je četa Dejana Milojevića bila u ozbiljnoj krizi u drugom kvartalu. “Prodisali” su košarkaši Mege pred kraj prvog poluvremena, povezali nekoliko kvalitetnih napada, a tome je donekle “kumovala” i odluka Drana Šakote da na teren vrati potupno indisponiranog Brauna, koji je ponovo poremetio Zvezdin napad. No, ponovo je loptu u ruke uzeo Panter, čijim poenima posle prodora je okončana druga četvrtina, koja je u potupnosti pripala Zvezdinim igračima (23:9), te su crveno-beli na 15-minutni odmor otišli sa prednošću 40:33.

Prijala je pauza između dva poluvremena Meginim igračima, koji su na startu trećeg kvartala bili dosta koncentrisaniji, te su za manje od minut i po napravili seriju 7:0 i izjednačili rezultat (40:40). Odličan je u tim trenucima bio kapiten ekipe Edin Atić, koji je sa 10 poena za 3 minuta bio najzaslužniji za dobar momentum Mege, koja je u 23. minutu i preokrenula (47:42). Stao je u potpunosti šut Crvene zvezde, poentirali su uglavnom iz reketa preko Štimca i Jagodića Kuridže, pa je kao i u prvoj deonici Mega u ovom periodu igre bila bolji takmac.

Ništa nije polazila od ruke crveno-belima, raspoloženom Atiću priključio se i mladi Cerovina, koji je energijom na oba kraja terena jedan od ključnih faktora za vođstvo Mege 54:46 u 27. minutu. Vođstvo nominalnog domaćina na ovom meču moglo je biti i ubedljivije, ali su promašili par trojki, pa “prazan hod” Zvezdinih košarkaša nije maksimalno iskorišćen. Panter je jedini bio na optimalnom nivou, pa je njegovim prodorom, te polaganjem Gista Zvezda uspela da “istopi” zaostatak i u odlučujuću četvrinu uđe sa 2 poena manjka – 58:60.

Nije jenjavalo napadačko raspoloženje igrača Mege ni u poslednjoj četvrtini, a hrabru igru igrača Dejana Milojevića ispratila je i doza sreće, pa je tako Cerovina pogodio trojku o tablu, a Periju se lopta srećno odbila posle promašaja. Zvezdini košarkaši i dalje nisu uspevali da pogode ništa sa distance, uglavnom su poene postizali blizu obruča, pa je posle koša Simonovića uz dodatno slobodno bacanje na 4 minuta do kraja meča bilo 75:70 za Megu.

Mučenje Zvezde u napadu nije prestajalo, lopta je možda i previše bila u rukama Kevina Pantera, koji nije imao raspoloženog saigrača u napadu. U poslednji minut išlo se sa prednošću Mege od 79:74, a onda je “plašt heroja ogrnuo” Bili Beron. Zvezdin šuter pogodio je uz dosta sreće trojku za 79:77, Megini igrači nisu iskoristili 2 poseda u jednom napadu, a onda je Bili posle bloka Gista pogodio samo dno mrežice sa više od 7 metara na sekund do kraja.

U poslednjem napadu Peri nije pogodio trojku iz teške pozicije, pa je Zvezda kroz iglene ušli prošla u finale. Crveno-beli će u nedeljnom meču za trojfej igrati sa boljem iz drugog polufinalnog duela Partizan – FMP.

MEGA BEMAX – CRVENA ZVEZDA 79:80 (24:17, 9:23, 27:18, 19:22)

MEGA BEMAX: Mišković 8, Peri 20, Ašćerić 10, Atić 12, Simonović 13, Marjanović 1, Cerovina 8, Tanasković 4, Šćekić, Mesiček 3

CRVENA ZVEZDA: Braun, Lazić, Beron 18, Simanić 2, Odžo 5, Panter 22, Davidovac 5, Dobrić, Gist 8, Jagodić Kuridža 8, Dženkins 2, Štimac 10